Lidl öppnar ny butik i Flemingsberg

Lidl storsatsar på att förbättra kundernas upplevelser och genomför därför ett omfattande arbete med att uppgradera befintliga butiker. Till och med idag har de flesta butiker upprustats och fått en helt ny inredning och utformning. Kunderna möts av frukt och grönt och nybakat bröd. I de nya butiker som öppnas tar man det vidare ytterligare genom ett helt nytt butikskoncept. Idag finns två typer av Lidl-butiker, i egna fastigheter och i andras. De nya butikerna i Växjö, Södertälje och Kungsängen är exempel på det nya konceptet i egna fastigheter. Den nya butiken i Flemingsberg är den första butiken byggd enligt det nya konceptet i annans fastighet. I butiken arbetar 17 medarbetare, vilket motsvarar 11 heltidstjänster.
- Vi vill erbjuda våra kunder ett brett urval av varor av hög kvalitet till bästa pris. Jag är övertygad om att vår nya butik uppskattas av kunderna. Vi tror att många kommer uppleva hur enkelt det är att veckohandla hos oss. Här finns allt från nybakat bröd till ett brett utbud av ekologiska mejeriprodukter från svenska bönder, säger Malin Laurén, inköpsdirektör på Lidl Sverige.
Den nya butiken präglas av Lidls hållbarhetsarbete. Den är utrustad med energisnål belysning som styrs av rörelsedetektorer. Kylar och frysar är utrustade med lock för att minimera energianvändningen. Dessutom används propan i alla kylanläggningar, Lidl har valt att fasa ut alla F-gaser i förtid. För att minska bullerstörningar för kringboende minimerar man transporterna till butiken. Tidigare i år blev Lidl den första rikstäckande livsmedelskedjan att klimatkompensera för sin verksamhet.
Hållbarhetsarbetet märks också i sortimentet. Lidl ställer hårda krav på alla leverantörer och på hållbara råvaruinköp. 42 procent av varorna i butik kommer direkt från svenska leverantörer och Lidl har, tillsammans med Svensk Dagligvaruhandel, varit med och tagit fram den nya märkningen ”Från Sverige”. Detta hjälper alla kunder som vill handla svenska varor och stötta svenskt jordbruk. 17 procent av Lidls varor är miljömärkta eller etiskt märkta och cirka 77 procent av artiklarna hos Lidl är företages egna märkesvaror. Många av dem är märkta med antingen KRAV, MSC, Fairtrade eller det gröna EU-lövet för ekologiska livsmedel och genomgår hårda tester innan de handlas in direkt från tillverkaren.
- Med den nya butiken i Flemingsberg fortsätter vi vår expansion i Sverige så att fler kan få tillgång till våra varor. Genom att anpassa våra butiker till de lokala förutsättningarna är vi övertygade om att fler ska hitta till oss. Vår ambition är att fortsätta växa med ytterligare knappt trettio butiker innan 2020, säger Johannes Fieber, Sverigechef på Lidl Sverige.
Linn Hultén
070-957 83 11
linn.hulten@lidl.se
Nyckelord
Kontakter
Vid övriga frågor
http://www.lidl.se
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Såsigt värre! Lidls kebabsås från Chef Select imponerar i smaktest2.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kebab med sås, eller sås med kebab? Kebab är en snabbmatsklassiker och det har blivit allt vanligare att tillaga hemma – men ingen kebab är komplett utan rätt sås. När Allt om Mat nyligen testade 10 färdiga kebabsåser imponerade Lidls kebabsås från Chef Select – och knep en andraplats med 4 av 5 i betyg.
Prisvärd påskfavorit! Lidls gravade lax utsedd till bäst i test16.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Gravad lax är en självklar favorit på många svenskars påskbord – och i år kommer det inte kosta många lax att imponera på svärmor och svärfar i påsk. I ett smaktest utfört av Allt om mat har Lidls ASC-märkta gravade lax från Nautica utsetts till bäst i test – förutom en perfekt välbalanserad smak är det dessutom testets mest prisvärda produkt! ”Fina skivor med god doft, perfekt välbalanserad smak samt en härlig konsistens gör denna lax till en vinnare”, anser testpanelen.
Söt seger: Lidls choklad är bäst i test4.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Är den dyraste chokladen bäst? Absolut inte, om du frågar testpanelen! I ett omfattande smaktest av Allt om mat har Lidls Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate med grädde inte bara fått toppbetyg – den har också utsetts till den mest prisvärda mjölkchokladen med hasselnötter och testvinnare i det stora chokladtestet.
Grekisk gudomlighet i kyldisken hos Lidl – fetaost från Milbona topptestas28.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Du behöver inte åka hela vägen till Grekland för att ta del av grekiska smaker av högsta kvalitet. När Svenska Dagbladet testade fetaostar blev Lidls grekiska och ekologiska fetaost från Milbona topptestad med 5 av 6 i betyg. Osten hyllades för sin balanserade smak, behagliga syra och tilltalande konsistens.
Lidl inviger efterlängtad butik i centrala Borås27.3.2025 09:35:35 CET | Pressmeddelande
Idag slår Lidl upp portarna till sin nya, toppmoderna butik i centrala Borås. Den nya butiken, belägen vid Varbergsvägen intill riksväg 40, är den andra Lidl-butiken i staden och har efterfrågats av boråsarna under en längre tid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum