
5 av 10 svenskar vill upptäcka nya resmål

- Att det finns en stor upptäckarlust hos svenskarna driver resandet. Många vill upptäcka nya kulturer och platser och få ny inspiration. I sommar är ressuget ovanligt stort, säger Karin Starkman Ahlstedt, PR- och kommunikationsansvarig Ticket Privatresor.
47 procent av svenskarna vill till nya resmål. Av dessa uppger 43 procent att de i största möjliga utsträckning vill åka till nya ställen och 4 procent att de alltid gör det. Var tredje vill ibland till nya och ibland till samma resmål. Bara 7 procent säger att de åker till samma resmål år efter år. Lika stor andel säger att de aldrig åker utomlands. Det visar Tickets Sifo-undersökning (se bilaga nedan).
Upptäckarlusten bidrar till trenden att resebokningarna ökar år efter år. Just nu ligger sommarbokningarna 14 procent högre än vid motsvarande tid i fjol. Även om Spanien och Grekland tillhör de mest bokade semesterländerna varje år finns alltid uppstickare som är exempel på svenskarnas upptäckarlust. I sommar ökar exempelvis bokningarna till Kroatien med 27 procent.
- Kroatien är en av sommarens raketer. Det är ett nytt och fräscht alternativ för många som tidigare varit mycket i Spanien och Grekland. Barnfamiljerna har också börjat söka sig dit nu när fler familjeanläggningar öppnats, säger Karin Starkman Ahlstedt.
I vintras syntes motsvarande effekt när det gäller Vietnam, som blev ett nytt alternativ för vana charterresenärer som ville upptäcka nya resmål. Även bland weekendstäderna kommer varje år nya raketer. Det senaste året har till exempel Lissabon och Amsterdam seglat upp som spännande alternativ till klassiska storstadsresmål som London, New York och Paris.
Ytterligare en Sifo-fråga visar på svenskarnas upptäckarlust. I denna uppger 35 procent av svenskarna att den främsta anledningen till att de planerar att resa utomlands i sommar är just att de vill upptäcka nya resmål, vilket är nästan lika många som svarsalternativen sol och värme (39 procent) och kvalitetstid med familjen (36 procent).
Bilagor (se nedan): Topplista över mest bokade resmålen just nu. Tickets Sifo-undersökning med två frågor - dels om nya resmål dels om anledningen till att svenskarna planerar utlandsresa i sommar.
För mer information kontakta:
Karin Starkman Ahlstedt
PR- och kommunikationsansvarig Ticket Privatresor
070-735 63 08
Mest bokat i sommar
1.Spanien (1)
2.Grekland (2)
3.USA (3)
4.Italien (4)
5.Kroatien (6)
6.Frankrike (5)
7.Storbritannien (7)
8.Cypern (9)
9.Tyskland (ny)
10.Portugal (10)
Källa: Ticket, bokningar t o m 8 maj, avresa maj-oktober, siffran inom parantes visar fg års placering.
Tickets Sifo-undersökning
Vilket av följande stämmer bäst överens om och när du åker utomlands?
1.Jag försöker i största möjliga utsträckning åka till nya resmål, 43 procent
2.Det beror på, ibland åker jag till samma resmål, ibland byter jag, 33 procent
3.Jag åker aldrig utomlands, 7 procent
4.Jag åker aldrig till samma resmål, 4 procent
5.Jag åker till samma resmål, men bor på olika boenden, 3 procent
6.Jag åker till samma resmål och samma boende, 4 procent
Inget av ovanstående, 6 procent
Källa: Tickets Sifo-undersökning, 1000 respondenter, riksrepresentativt underlag
Varför planerar du resa utomlands i sommar?
1.För att få sol och värme, 39 procent
2.För att få kvalitetstid med min partner/familj, 36 procent
3.För att upptäcka nya resmål, 35 procent
4.För att komma bort från vardagen, 32 procent
5.För att hälsa på släkt och vänner, 13 procent
6.För att vila upp mig efter stressiga jobbperioder, 13 procent
7.För att det har blivit en tradition, 9 procent
8.För att vara garanterad några varma veckor efter senaste årens kalla somrar, 8 procent
Annat, 12 procent
Källa: Tickets Sifo-undersökning (flera val möjliga), Frågan ställdes till de 474 respondenter som svarat att de ska åka utomlands.
Kontakter
Katarina DanielsPR- och kommunikationsansvarig
Tel:073-683 06 32Katarina.daniels@ticket.seBilder

Om
Ticket Privatresor är Nordens största privatresebyråkedja med en omsättning på ca 6,5 miljarder kr, som ägs av det privata investmentbolaget Braganza. Under varumärkena Ticket, Airngo och Charter erbjuder vi marknadens bästa utbud av resor från över 400 olika flygbolag, charterbolag, researrangörer, rederier, hotell och hyrbilsföretag. Verksamheten drivs idag genom 16 sajter i 10 länder tillsammans med ett 70-tal butiker i Sverige och Norge där online och butik samverkar under en omnikanal-strategi. Marknadsandelen uppgår till cirka 25 procent av alla privatresor sålda genom fysiska resebyråer och nätresebyråer i Sverige. Bolaget har ca 240 årsanställda.
Följ Ticket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ticket
Här firar svenskarna nyår utomlands27.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är tydligt att svenskarna söker både storstadsupplevelser och sol inför årets nyårsfirande. Bokningsstatistik från resebyrån Ticket visar en ökad efterfrågan på både populära storstäder och solsäkra resmål. De tre mest bokade nyårsdestinationerna är Gran Canaria, Amsterdam och Paris.
Så reste vi 2024 – Spanien dominerade, men storstäder lockade också19.12.2024 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Resebyrån Tickets bokningsstatistik visar att Spanien fortsatte att vara svenskarnas favoritresmål under 2024, men intresset för europeiska storstäder var även högt. Bokningsstatistiken för 2024 visar en tydlig trend där både klassiska solresmål och spännande storstäder stod i centrum när svenskarna planerade sina resor.
Fler svenskar firar jul utomlands17.12.2024 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Resebyrån Tickets bokningsstatistik visar att fler svenskar väljer att lämna Sverige bakom sig för att fira jul utomlands i år. Den populäraste juldestinationen är Spanien med Gran Canaria, Malaga och Teneriffa som självklara favoriter.
Högt intresse för vinterresor – Dubai och Hurghada nya favoriter10.12.2024 10:42:27 CET | Pressmeddelande
Vinterresor fortsätter att locka svenskarna med Spanien och Thailand som oförändrade favoriter. Samtidigt visar resebyrån Tickets bokningsstatistik att intresset för Dubai och Hurghada har ökat, trots oroligheterna i regionen. Kap Verde utmärker sig också som ett resmål att hålla ögonen på, med en imponerande bokningsökning på nära 200 procent.
Resebokningarna sköt i höjden under Black Week4.12.2024 13:15:00 CET | Pressmeddelande
Black Week lockade reslystna svenskar och resulterade i en bokningsboom, enligt färsk statistik från resebyrån Ticket. Kombinationen av räntesänkningar, snöoväder och mängder av rabatter och erbjudaden från resebolagen verkar ha drivit många svenskar till att boka sina resor under kampanjveckan och bokningarna ökade med 20 procent.
Ticket