Ovanlig parasit drabbar Skånekatter

Katterna omhändertogs av kattföreningen Hemlösa katter Helsingborg/Skåne. Katterna visade först inga symtom på lungmaskinfektion. Deras andning försämrades dock plötsligt kraftigt på endast ett par timmar. De första katterna dog då de var under veterinärbehandling för ansträngd andning. Diagnosen lungmask ställdes sedan genom obduktion.
– Parasitens utbredning i Sverige är okänd, men tidigare har enstaka fall av lungmask konstaterats i Skåne. I Danmark är kattens lungmask påvisad hos åtta procent av friska utekatter. Människor infekteras inte av denna lungmask, säger Eva Osterman Lind, parasitolog och veterinär vid SVA.
Katter kan smittas med lungmask, Aelurostrongylus abstrusus, när de äter bytesdjur som möss, fåglar och reptiler. Kattens lungmask, ger oftast inte upphov till kliniska, synliga symtom. Vid kraftiga infektioner kan katterna få hosta, andningssvårigheter, rinnande ögon och bli hängiga. Hemlösa katter har ofta flera infektioner samtidigt vilket sannolikt gör dem mer känsliga för påfrestningar och stress. Detta kan ha bidragit till att dödsfallen blev så många i detta fall. Det är känt att kliniskt friska katter med lungmask kan dö i samband med sövning.
SVA genomför just nu en studie av kattens lungmask där myndigheten behöver få in avföringsprover från friska katter med tillgång till utevistelse i Skåne, Blekinge och Halland. Syftet är att få mer kunskap om förekomst och symtom av lungmask hos katt i Sverige. Kattägare är välkomna att bidra med prover, se bit.ly/lungmask
Mer information:
Eva Osterman Lind, parasitolog och veterinär vid SVA, tel. 018-67 40 37, e-post: eva.osterman-lind@sva.se
Lotta Gunnarsson, tf statsveterinär vid SVA, tel. 018-67 42 03, e-post: lotta.gunnarsson@sva.se (tillgänglig fr o m torsdag 22/3)
Läs mer
Film om lungmasklarver från katt. Video: Osama Ibrahim/SVA.
Bilder



Om
Farliga djursmittor kan få allvarliga konsekvenser, från lidande hos djur och människor till ekonomiska förluster och störningar i matförsörjningen. Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, är en expertmyndighet som genom diagnostik, forskning och rådgivning stärker Sveriges förmåga att bekämpa djursjukdomar som utgör hot mot kritiska samhällsfunktioner.
Friska djur – trygga människor.
Följ Statens veterinärmedicinska anstalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Statens veterinärmedicinska anstalt
Ny AI-modell kan identifiera fästingarter till SVA:s övervakning12.11.2025 06:55:00 CET | Pressmeddelande
En AI-modell har tränats med över 15 000 bilder på fästingfynd för att kunna känna igen olika fästingarter. På sikt kan det leda till en mer effektiv övervakning av både inhemska och exotiska fästingarter som kan bidra i arbetet att förebygga spridning av fästingburna sjukdomar. Det visar en studie från bland annat Statens veterinärmedicinska anstalt.
Fågelinfluensaläget försämras snabbt - viktigt att skydda fjäderfän mot smitta27.10.2025 17:33:25 CET | Pressmeddelande
Efter en ovantligt lugn fågelinfluensasäsong har läget nu snabbt förändrats både i Sverige och i närliggande länder. Redan har en svensk hobbybesättning och en kommersiell fjäderfäbesättning drabbats och det är ovanligt tidigt på hösten. Det finns risk för att denna säsong blir värre än på flera år. SVA uppmanar till stärkt smittskydd och ökad vaksamhet.
Första året med appen Trikintest15.10.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Vildsvinsjägare skickar cirka 5 000 prover i månaden för kontroll av trikiner till SVA. För ett år sedan erbjöds de möjligheten med en enklare hantering via en app, Trikintest. Efter ett år är det cirka 41 procent som använder appen.
Ökat antal fiskrapporter stärker SVA:s övervakning4.9.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet rapporter om sjuka, skadade eller döda fiskar, kräftdjur och blötdjur skjuter i höjden. Allt fler hör av sig till SVA med sina fynd – och det ökar kunskapen om hälsoläget i svenska vattendrag.
Verifierade metoder – så stoppas kräftpesten28.8.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Tre rengöringsmetoder sticker ut som säkra för att stoppa spridning av kräftpest mellan olika vattendrag. Vetenskapliga studier visar vilka metoder som bäst desinficerar utrustning som används vid kräftfiske eller ”vanligt” fiske i vatten med flodkräftor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
