Göteborg & Co AB

Nu börjar äventyret mot Göteborg

Dela
På söndag den 22 oktober går starten i världens tuffaste jorden-runt-segling, Volvo Ocean Race. Till midsommar 2018 kan vi välkomna de sju båtarna till Göteborg för en stor seglingsfest i Frihamnen, dit vi alla är inbjudna för att bli en del av äventyret.
Foto: Jeremie Lecaudey/Volvo Ocean Race.
Foto: Jeremie Lecaudey/Volvo Ocean Race.

När båtarna lämnar Alicante i Spanien väntar 45 000 sjömil, innan mållinjen i holländska Haag. Göteborg är näst sista stoppet, så räkna med att spänningen kommer bli hög bland teamen när de laddar för sista sträckan. Båtarna beräknas anlända runt 14-15 juni och starten mot Haag går den 21 juni, precis innan midsommar. Däremellan bjuds det till stor seglingsfest för alla!

Evenemangsområdet byggs upp i Frihamnen, i hjärtat av Göteborgs Hamn, där en del av den nya staden växer fram. Här kommer tävlingsbåtarna att ligga hela veckan och det bjuds på av aktiviteter, uppträdanden och information om utvecklingen i Göteborg. Ett av syftena med att arrangera Volvo Ocean Race är just att få visa upp området för både Göteborgare och besökare och binda ihop staden över älven.

I år har hela Volvo Ocean Race extra stort fokus på miljöfrågan. Huvudorganisationen ställer stora krav på värdstäderna när det gäller återvinning och miljövänliga material i Race Village. Men mest märks kanske satsningen på båten Turn the Tide on Plastic som seglar under FN:flagg med syfte att uppmärksamma plastföroreningar i havet. Med i teamet finns göteborgaren Martin Strömberg, som gör sitt fjärde race.

Ännu en god nyhet för i år är en regel som uppmuntrar mixade lag av både kvinnor och män, en chans som nästan alla team har tagit. Därför får vi se fler kvinnor i racet än någonsin!

Se starten live på www.volvooceanrace.com nu på söndag.

Så här kan du följa Martin Strömberg och Volvo Ocean Race på vägen mot Göteborg: www.volvooceanracegoteborg.com www.facebook.com/volvooceanracegoteborg

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Foto: Jeremie Lecaudey/Volvo Ocean Race.
Foto: Jeremie Lecaudey/Volvo Ocean Race.
Ladda ned bild

Om

Göteborg & Co AB
Göteborg & Co AB
Box 29
401 20 Göteborg

+46 (0)31-368 40 00http://goteborgco.se

Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.

Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.

Ladda ner bilder från vår mediabank.

Följ Göteborg & Co AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye