Försäkringskassan

Försäkringskassan växer i Karlskrona

Dela
Försäkringskassans IT-avdelning behöver öka antalet medarbetare och ledningen har beslutat att det ska ske på kontoret i Karlskrona. I nuläget har IT-avdelningen ca 90 anställda där och nu kommer ett 20-tal nya att rekryteras under det närmaste året.

Försäkringskassans IT-avdelning är en av Sveriges största med strax över 1 000 anställda. Uppdraget är att utveckla, förvalta och sköta driften av de IT-system som används för att administrera den svenska socialförsäkringen. Det största kontoret finns i Sundsvall med ca 700 anställda, kontoret i Karlskrona är det näst största och ska nu bli större.

– Vi satsar hårt på att digitalisera och göra våra tjänster mer tillgängliga och vi behöver bli fler för att klara av våra uppgifter. Vår bedömning är att Karlskrona är det bästa stället att växa på. Här finns en marknad för IT-företag och vi har Högskolan som utbildar arbetskraft, säger Jörgen Jangenäs, områdeschef på kontoret i Karlskrona.

Karlskronakontoret jobbar främst med att utveckla och förvalta e-tjänster som gör det enkelt för myndighetens kunder att själva hantera och följa sina ärenden på internet.

– Vi flyttar utveckling och förvaltning av IT-stödet för tjänsterna kopplade till sjuk- och aktivitetsersättning från Sundsvall till Karlskrona. I Sundsvall finns flera myndigheter med stora IT-avdelningar och konkurrensen om IT-arbetskraften är hård, därför rekryterar vi fler medarbetare här i stället, säger Jörgen Jangenäs, som tror att rekryteringsarbetet kommer att pågå under ett år.

Försäkringskassan är redan en av de största arbetsgivarna i Karlskrona inom IT-branschen och med den här rekryteringen passerar de 100 anställda. De nuvarande lokalerna på Ölandsgatan rymmer fler medarbetare så någon flytt är inte aktuell.

För mer information kontakta:

Områdeschef Jörgen Jangenäs, 010-114 72 24

Områdeschef Christer Zettergren, 010-114 72 00

Nyckelord

Länkar

Om

Följ Försäkringskassan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan

AI-verkstaden startar försöksverksamhet24.11.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande

Den AI-verkstad som Försäkringskassan utreder tillsammans med Skatteverket har nu startat sin första försöksverksamhet tillsammans med Mörbylånga kommun. – Genom praktiska tester får vi insikter och kan höja kvaliteten, både ur ett tekniskt och rättsligt perspektiv. Genom att kunna kvalitetssäkra ett antal tjänster redan i denna fas hoppas vi dessutom snabbt kunna skapa nytta i en kommande AI-verkstad, säger Helena Lundkvist som leder Försäkringskassans arbete med AI-verkstaden.

Norrbottningar åker till Finland för tandvård18.11.2025 11:30:33 CET | Pressmeddelande

Ny statistik från Försäkringskassan visar att norrbottningar är klart överrepresenterade bland svenskar som söker planerad tandvård utomlands. Samtidigt är Norrbotten ett av de län där antal behandlande tandläkare per capita är lägst i Sverige. Även personer från Västra Götaland och Stockholm sticker ut i statistiken men söker sig mest till Spanien – det visar ny statistik från Försäkringskassan.

Socialförsäkringen väntas kosta 10 miljarder mer nästa år22.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Under 2025 väntas utgifterna för socialförsäkringen öka med ungefär 2 miljarder och landa på totalt 249 miljarder kronor, vilket motsvarar 17,5 procent av statens samlade utgifter. Under kommande år väntas ökningen bli större, cirka 10 miljarder år 2026, främst på grund av regeländringar inom statligt tandvårdsstöd, höjd pensionsålder och stigande löner. Det visar Försäkringskassans utgiftsprognos som idag skickas till regeringen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye