Clockwork Bemanning & Rekrytering AB

Clockwork nominerade till årets varumärke i Falun

Dela
Clockworks fyra grundare Petter Lundgren, Anders Hultgren, Petter Myhlback och Jan Johansson.
Clockworks fyra grundare Petter Lundgren, Anders Hultgren, Petter Myhlback och Jan Johansson.

När Dalarna Business Award delades ut tidigare i år var Clockwork en av de nominerade företagen i kategorin Årets varumärke. 
– Ett fantastiskt kvitto på att det vi gör får genomslag, förklarar Petter Myhlback, medgrundare till Clockwork Bemanning och Rekrytering.

I kategorin Årets varumärke slogs Clockwork mot välkända varumärken som bland annat Mora Kniv och Falu Rödfärg – två internationellt stora varumärken som sätter Dalarna på kartan.

– Falu Rödfärg är Sveriges äldsta aktiebolag, och hur många har inte suttit på en brygga och täljt en barkbåt med en röd Morakniv? Bara att få omnämnas i sammanhang som dessa förebilder till företagare är en ära, säger Petter Myhlback. 
Segern gick slutligen till Morakniv. 
– En mycket välförtjänt seger, menar Petter. 

Hur kommer det sig att Clockwork lyckats så bra just i Dalarna?– Runt om i Dalarna möts vi av glada hejarrop från folk som tycker att vi gjort en häftig resa. För oss är ett varumärke mer än att bara synas, och vi jobbar hårt för att hela tiden ligga i framkant vad gäller kvalitet på våra leveranser. Därför kan vi vara med och slåss mot de stora drakarna i sammanhang som Dalarna Business Award, det känns otroligt inspirerande och motiverande för framtiden. 
Sedan Clockwork startades 2012 har man med Falukontoret som utgångspunkt lyckats knyta stora och viktiga avtal med ett 50-tal företag i regionen. 
– Att bygga relationer är vad vi har satsat på redan från början. För oss är det människorna som är nyckeln till framgången, därför har vi också kunna sätta många människor i arbete, säger Petter.

För mer information, kontakta Petter Myhlback, Konsultchef och en av Clockworks fyra medgrundare. 
0733-51 27 03 / petter.myhlback@clwork.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Clockworks fyra grundare Petter Lundgren, Anders Hultgren, Petter Myhlback och Jan Johansson.
Clockworks fyra grundare Petter Lundgren, Anders Hultgren, Petter Myhlback och Jan Johansson.
Ladda ned bild

Dokument

Om

Clockwork Bemanning & Rekrytering AB
Clockwork Bemanning & Rekrytering AB
Holmgatan 22
791 71 Falun

0200 11 11 13https://clockworkpeople.se/

Hej! Det är vi som är Clockwork. Vi arbetar med rekrytering och bemanning men vi brukar säga att vi är i ”bättre framtidsbranschen” – för vi vill vara en kraftkälla för företag och människor som vill utvecklas. Vårt erbjudande är träffsäker matchning mellan företagens behov och medarbetarnas kvaliteter, oavsett om det handlar om jobb i industri- eller tjänstesektorn, inom skolvärlden eller i olika integrationsprojekt. Vi tror på människor och vi vet att rätt människa på rätt plats gör skillnad. Därför är det viktigt för oss att ha koll på varje marknad, varje företag och varje medarbetare. Och därför är det viktigt för oss med en stark lokal närvaro. Du möter oss i över tjugo städer från norr till söder.


Läs mer på www.clockworkpeople.se

Följ Clockwork Bemanning & Rekrytering AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Clockwork Bemanning & Rekrytering AB

Framtiden börjar här – Clockworks jobbmässor öppnar dörrar till nya möjligheter3.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande

När människor och möjligheter möts skapas framtidens arbetsmarknad. Clockworks rekryteringsmässor är mer än en plats för jobb – de är en katalysator för samhällsutveckling. Genom att sammanlänka närmare tusen arbetssökande med några av landets största arbetsgivare skapar de inte bara jobb, utan stärker hela regionens kompetensförsörjning och tillväxt.

En insats som gör skillnad - Clockwork stöttar Skellefteå kommuns initiativ för en bättre framtid.9.12.2024 10:38:49 CET | Pressmeddelande

Norra Sverige står inför en avgörande utmaning. Flera hundra högutbildade tredjelandsmedborgare riskerar att förlora sina arbetstillstånd. För många av dem handlar det inte bara om att lämna sina jobb – utan om att riva upp sina familjers liv. De kan tvingas återvända till länder där de saknar trygghet och i värsta fall där konflikter eller krig råder.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye