Alecta och TPO tar arbetsplatsen till Almedalen
- Alecta står för ett hållbart arbetsliv och vi vet att många av våra kunder finns på plats och sliter under Almedalsveckan. Bilden av en vecka med konstant mingel är inte helt rättvisande, även under Almedalsveckan måste ju tidrapportering, fakturering och attester faktiskt hända. Tillsammans med TPO vill vi erbjuda våra kunder en central och lugn arbetsplats där man kan arbeta undan någon timme, säger Christina Malmberg Hägerstrand, chef för extern kommunikation på Alecta.
Alectas arbetsplats i Almedalen är centralt belägen på innergården på Mellangatan 27 i Visby och driftas av TPO. Arbetsplatsen är öppen för Alectas kunder från klockan 10.00 till 12.00, måndagen den 2 juli till och med fredagen den 6 juli. På plats finns en fullt utrustad arbetsplats, med lånedator, wifi och skrivare. På plats finns även representanter från Alecta.
- Detta är främst en tjänst till våra kunder, men vill någon av dem prata tjänstepension finns vi naturligtvis även på plats för det, säger Christina Malmberg Hägerstrand.
TPO designar och bygger kommunikationsinfrastruktur på utmanande platser så att människor och maskiner kan koppla upp sig på ett säkert sätt.
- Vi på TPO drivs av att skapa bra förutsättningar för kommunikation. Vi gör det tillsammans med våra partners. Informationsteknik står för ljud, ljus och scen och Tavet står för tält och möblering. Vi vill visa på att uppkoppling är lika viktigt oavsett var man är någonstans. Med vår etablering i Almedalen visar vi att detta är möjligt, säger TPO:s vd Axel Ekblad.
Vid frågor, kontakta
Christina Malmberg Hägerstrand
Chef Extern kommunikation och Presschef
+46 72 855 93 29
christina.hagerstrand@alecta.se
Nyckelord
Om
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
FI avskriver undersökning avseende amerikanska banker19.12.2025 08:04:50 CET | Pressmeddelande
Finansinspektionen har idag kommunicerat beslutet att avskriva undersökningen om Alectas investeringar i tre amerikanska banker. Finansinspektionen har bedömt att inga regelöverträdelser har skett.
Rekordnotering för jobbonärer – 446 000 svenskar över 66 år har arbetsinkomster3.12.2025 09:30:20 CET | Pressmeddelande
Alecta myntade begreppet jobbonärer i samband med en studie om äldres inkomster 2016. Sedan dess har ordet ”jobbonär” blivit allmänt erkänt och antalet jobbonärer har ökat. Senast tillgängliga inkomstdata, från 2023, visar på en rekordnotering sedan vi började mäta fenomenet för knappt 10 år sedan. 446 000 svenskar som är 66 år eller äldre får inkomst från arbete. ”Det vi ser är alltså en generell senareläggning av hela nedtrappningsprocessen av arbetslivet, säger Staffan Ström”.
Alecta fortsätter med premiereduktioner som sänker svenska företags pensionskostnader14.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
År 2026 får 37 000 företagskunder ta del av premiereduktioner genom att Alecta reducerar premierna för förmånsbestämd ITP 2 Ålderspension och ITP 2 Familjepension med 35 procent, samt fortsätter med premiereduktioner på riskförsäkringar. Det har Alectas styrelse beslutat.
Alecta höjer utbetalningarna av tjänstepension med 0,9 procent för 571 000 pensionärer14.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta höjer de förmånsbestämda pensionerna med 0,89 procent för 2026, motsvarande inflationen det senast året. Totalt innebär det att 5 miljarder kronor fördelas ut till 1,5 miljoner kunder. Det har Alectas styrelse beslutat.
Alectas kvartalssiffror för tredje kvartalet 202520.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvartalssiffror för tredje kvartalet 2025. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 30 september 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
