Strejken mot Svea Exchanges växlingskontor
Klockan 9 i morse inledde Finansförbundet sin strejk mot Svea Exchanges 11 växlingskontor runt om i Stockholm. I gårdagens pressmeddelande hänvisade Finansförbundets ordförande till ”en stark önskan om kollektivavtal från våra medlemmar i Svea Exchange” som ett motiv till att en strejk var nödvändig. Vi kan nu konstatera att minst 80 % av de anslutna medlemmarna inte hörsammat sitt fackförbunds upprop utan gått till jobbet som vanligt. Det borde vara en ovanligt tydlig signal på att något inte stämmer i den retorik som Finansförbundet matat ut de senaste veckorna.
Svea Ekonomi har sett till att rädda cirka 200 arbetsplatser i samband med att den tidigare verksamheten hotades av nedläggelse efter att Finansinspektionen återkallade verksamhetstillståndet i januari. Efter det har vi lagt ner massor med resurser på att rätta till de brister som fanns både vad gäller arbetssätt, -villkor och -miljö och det finns många anställda som kan intyga det. Detta arbete har kommit en bra bit på väg men det finns fortfarande en del kvar att göra. Det känns oerhört orättvist att, efter att ha varit den enda part som faktiskt tagit reellt ansvar för de anställdas trygghet, få läsa och höra budskap som går ut på motsatsen. Det är, för att använda Finansförbundets språkbruk, inte schysst.
Om vi hade misskött oss i våra ansträngningar hade vi förtjänat att många hade gått ut i strejk idag. Nu är det inte så och vi kan bara ta det som ett betyg från alla de som vi jobbar tillsammans med att det finns ett bra förtroende för hur företaget utvecklats under de senaste fem månaderna.
Det absolut viktigaste för oss alla nu är att se till att Svea Exchange kan bli ett livsdugligt bolag. Det kan inga kollektivavtal i världen ordna. Det fixar bara en ansvarsfull ägare, motiverad personal och nöjda kunder.
Svea Ekonomi har inga principiella invändningar mot kollektivavtal. Vi är dock av uppfattningen att det inte är en prioriterad fråga just nu. Den trygghet som Finansförbundet efterfrågar uppnår vi endast genom att se till att bolaget kommer igång och återvinner kundernas förtroende. Vi jobbar gärna tillsammans med Finansförbundet i arbetet med att åstadkomma detta men dagens strejk är ju ingen drömstart.
Anders Lidefelt
VD Svea EkonomiSvea Ekonomi erbjuder finansiella och administrativa lösningar för små och stora företag i alla branscher.
Nyckelord
Om
Svea Bank AB (publ) är en koncern med finansiell verksamhet i ett flertal europeiska länder. Med 40 års erfarenhet av att hjälpa företag och privatpersoner med deras likviditet är Svea ett naturligt val när de behöver en finansieringspartner. Sveas vision är att vara en ledande finansiell aktör i Europa.
Följ Svea Bank AB (publ)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svea Bank AB (publ)
Ny undersökning från Svea Bank: Fler vill spara skatteåterbäringen jämfört med i fjol15.4.2025 07:48:00 CEST | Pressmeddelande
Lågkonjunkturen har satt sina spår på svenskarnas privatekonomi. I en ny undersökning från Svea uppger närmare fyra av tio att det varit tufft att få ihop ekonomin det senaste året. Men istället för att prioritera hushållskassan när skatteåterbäringen betalas ut planerar över majoriteten att lägga den på sparande. Dessutom vill fler använda pengarna åt resor jämfört med i fjol.
Som motreaktion till lågpristrenden: Sveriges e-handlare vill se nya regelverk3.3.2025 09:34:29 CET | Pressmeddelande
Drygt åtta av tio e-handlare tycker att konkurrensen från utländska lågprisföretag som Temu och Shein innebär ett hot. Inte minst för att konsumenter får felaktiga prisförväntningar på svenska företag som omfattas av andra EU-regler. Därför fokuserar många på att öka kvalitet och service men efterfrågar samtidigt en förändring av regelverken. Det visar Svea Banks rapport E-handelsläget Q4.
Ny kartläggning från Svea visar: Här är Sveriges 100 e-handelsraketer 202430.12.2024 06:33:00 CET | Pressmeddelande
De senaste åren har varit utmanande för landets e-handlare. Höga räntor och inflation har hämmat svenskarnas köpsug. Trots det finns det företag som hade en rejäl tillväxt under 2023. I Svea Banks senaste kartläggning listas nu föregående års mest framgångsrika e-handlare.
Black Friday-perioden ökar i omsättning – men färre rabatter präglar rean30.11.2024 09:53:38 CET | Pressmeddelande
Den totala omsättningen för försäljningen under hela Black Friday-perioden ökar i år, medan omsättningen för Black Friday som enskild dag sjunker. Samtidigt rabatterades färre produkter under rean. Det konstateras när Prisjakt och Svea Bank summerar Sveriges största shoppinghögtid.
2 av 5 e-handlare avstår från Black Friday – dålig lönsamhet är främsta skälet28.11.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Black Friday har blivit en riktig vattendelare bland Sveriges e-handlare. Det framkommer i Svea Banks senaste undersökning E-handelsläget. Den visar att det är fler e-handlare som avstår (40 %) från Black Friday än som kommer att delta (35 %). Och den främsta orsaken är för att det inte är lönsamt (41 %). Samtidigt uppger 35 procent av e-handlarna att de väljer bort Black Friday av hållbarhetsskäl.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum