2Entertain gör en samproduktion med marknadsledande aktör i Tyskland
22.3.2019 12:21:51 CET | Moment Group | Pressmeddelande

2Entertain gjorde under 2018 en satsning i egen regi på den tysktalande marknaden genom att under hösten spela Flashdance på nio orter i Tyskland och Österrike. Föreställningen kritikerrosades och prisnominerades och sammanlagt 61 000 biljetter såldes, vilket dock inte var tillräckligt för att nå målsättningen på 90 000 biljetter. 2Entertain offentliggjorde därför den 30 januari 2019 att satsningen på den tysktalande marknaden, i egen regi, avbrutits. Efteranalysen visade tydligt att för att nå framgång i de tysktalande regionerna är ett samarbete med en stark kommersiell partner med kunskap om främst biljettförsäljning på aktuell marknad avgörande.
BB Promotion är Tysklands största turnéproducent och ingår i det engelska bolaget Ambassador Theatre Group (ATG), global marknadsledare inom segmentet live entertainment. BB Promotion har under 30 år framgångsrikt producerat turnéer i de tysktalande länderna med alla de stora musikalerna från Broadway och West End och de är specialister på PR och marknadsföring av musikaler i Tyskland, Schweiz och Luxemburg.
BB Promotion ser en stor potential i den produktion av Flashdance som 2Entertain producerade och spelade under hösten 2018 och en turné är nu planerad. Turnén kommer att besöka 16 städer i Tyskland, Schweiz och Luxemburg och totalt kommer 113 föreställningar att spelas. Premiären är i Köln i december 2019 och turnén pågår till och med april 2020. Inga nya investeringar i produktionen kommer att krävas och den hanteras på samma sätt som övriga samproduktioner inom 2Entertain.
- Det känns mycket bra att BB Promotion nu går in som samproducent av Flashdance och med deras kunskap om hur man framgångsrikt säljer biljetter till musikaler på den tysktalande marknaden ser vi goda möjligheter till fina försäljningssiffror på den näst största musikalmarknaden i Europa, säger Janne Andersson, VD 2Entertain.
- En samproduktion med BB Promotion minskar riskexponeringen avsevärt då deras starka marknadsposition på den tysktalande marknaden ger optimala förutsättningar för 2Entertain, att med en redan utvecklad produktion av Flashdance, nå framgång i regionen, säger Pelle Mattisson, VD/Koncernchef Moment Group.
Inledningsvis går BB Promotion in som samproducent till 2Entertain samtidigt som det finns goda möjligheter att framöver utveckla samarbetet till i att omfatta fler produktioner.
Kontakter
Pelle MattissonVD / Koncernchef Moment Group
pelle.mattisson@momentgroup.comBilder

Länkar
Om
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Musikalkväll på sommarturné: London förändrade allt för musikalduon26.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Queen-gitarristen Brian May respektive Andrew Lloyd Webber lyckades med sina chansningar, på två okända artister i London. Det förändrade livet för svenskarna. Emmi Christensson och Peter Johansson gör nu sommarturné med ”Musikalkväll”.
Två unika röster möts på scen - Olle Jönsson och Danne Stråhed13.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
När två av Sveriges mest folkkära röster möts på samma scen väntar en konsertkväll fylld av igenkänning, värme och musikalisk nerv. I april ger Olle Jönsson och Danne Stråhed två spelningar där deras låtskatter, livserfarenheter och personliga uttryck står i centrum.
Peter Jöback i stjärnmusikal på Oscarsteatern11.2.2026 18:19:11 CET | Pressmeddelande
Succémusikalen ”Chicago” har premiär på Oscarsteatern den 10 september. Peter Jöback är handplockad till den manliga huvudrollen. – Det ska bli en utmaning, säger skådespelaren. Som de ikoniska rivalerna Roxie Hart och Velma Kelly ser vi systrarna Ellen och Hanna Lindblad.
Vallarna fyller 30 år & Dag-Otto gör comeback i sommarens Saltstänk & Smuggelsprit.10.2.2026 11:58:44 CET | Pressmeddelande
För 30 år sedan startade Sveriges största buskis-teater och nu stundar jubileum med sommarens nya föreställning ”Saltstänk & smuggelsprit” på Vallarna med två av originalen på scen. Premiär 28 juni på Vallarnas friluftsteater.
Apelgren och Nielsen i svensk succémusikal27.1.2026 17:00:00 CET | Pressmeddelande
Kay och Carin Pollaks ”Så som i himmelen” är en milstolpe i svensk film- och teaterhistoria. Nya uppsättningen får premiär 17 september på Lorensbergsteatern i Göteborg. Peter Apelgren och Sanna Nielsen spelar två av de ledande rollerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
