Gula lappar för att rensa bort övergivna cyklar
Den som använder sin cykel kan bara plocka bort sin lapp och cykla iväg som vanligt. De cyklar som efter en tid fortfarande har den gula lappen kvar kommer att betraktas som övergivna.
– På det här sättet får vi reda på hur många av alla cyklar som står vid resecentrum som är övergivna och inte används. Vi tror att det är ganska många, säger Jonas Sjölin, kontorschef på Stadsmiljökontoret, Linköpings kommun.
Den 1 september införs nya regler för cykelparkering vid resecentrum. Reglerna innebär att övergivna cyklar och cyklar som inte är parkerade i cykelställ flyttas bort. Syftet är att det ska bli mer trivsamt, funktionellt, tillgängligt och attraktivt för alla som rör sig i området. Står cyklarna felparkerade kan det ställa till problem för till exempel synskadade och för utryckningsfordon som ska fram.
– Innan de nya reglerna införs vill vi rensa bort övergivna cyklar så att de som verkligen behöver parkera sin cykel får plats, säger Jonas Sjölin.
Samtidigt som reglerna införs sätts också nya cykelställ upp. Lite senare i år ska också en cykelparkering i två våningar, ett cykelgarage och nya cykelställ byggas i södra delen av resecentrumområdet.
På kommunens webbplats finns mer information, och ett formulär att fylla i för den som saknar en cykel som stått parkerad vid resecentrum. Informationen och formuläret finns på: linkoping.se/parkering och nås också via linkoping.se/cykla
För ytterligare information kontakta Jonas Sjölin, kontorschef på Stadsmiljökontoret, tel nr: 013-20 62 39, e-post: Jonas.sjolin@linkoping.se
Om
Linköping är Sveriges femte största kommun och en av de mest expansiva, med snart 160 000 invånare. Under devisen "Linköping - där idéer blir verklighet" fortsätter staden att växa och attrahera nya invånare och verksamheter. Linköpings universitet är ett av landets högst rankade och universitetssjukhuset utför specialistsjukvård på både regional och nationell nivå. I Linköping finns många småföretag, flera stora ledande teknikföretag med utvecklingskraft samt skarpa start-ups som tillför spets och nytänkande.
Följ Linköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun
Kommunen satsar på bättre stöd för barn och unga med funktionsnedsättning16.4.2025 10:21:30 CEST | Pressmeddelande
Linköpings kommun utvecklar fritids- och korttidsverksamheterna för barn och unga med funktionsnedsättning. Genom att skilja på de två verksamheterna – som idag drivs ihop i samma lokaler – skapas mer flexibla lösningar och högre kvalitet. Målet är ett mer tillgängligt, samordnat och behovsanpassat stöd, där alla barn får insatser av likvärdig kvalitet utifrån samma riktlinjer.
Nya konstgräsplaner i Sturefors och Malmslätt15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ytterligare två stadsdelar kommer att få nya konstgräsplaner. Satsningen är en del av en ambition om att få fler att ägna sig åt idrott samt att göra fotbollen spelbar under flera månader i Linköping.
Linköping får ett eget militärmuseum10.4.2025 11:30:00 CEST | Pressmeddelande
Ett nytt militärmuseum kommer att öppnas i Gamla Linköping där stadens militära historia ska berättas. Runt årsskiftet 2026/2027 väntas portarna slå upp.
Så vill Linköpings kommun använda AI9.4.2025 08:00:24 CEST | Pressmeddelande
Linköpings kommun tar nu viktiga steg för att använda AI (artificiell intelligens) för att göra livet bättre för alla som bor och verkar i Linköping. En del i detta är den ambition för AI-arbetet som kommunen har tagit fram.
Pressinbjudan: Linköping får eget militärmuseum8.4.2025 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Militären har genom historien haft stor påverkan på Linköping och därför öppnas ett nytt militärmuseum. Media är välkomna på en pressträff vid museets framtida lokaler.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum