Gula lappar för att rensa bort övergivna cyklar
6.8.2018 15:22:44 CEST | Linköpings kommun | Pressmeddelande
Den som använder sin cykel kan bara plocka bort sin lapp och cykla iväg som vanligt. De cyklar som efter en tid fortfarande har den gula lappen kvar kommer att betraktas som övergivna.
– På det här sättet får vi reda på hur många av alla cyklar som står vid resecentrum som är övergivna och inte används. Vi tror att det är ganska många, säger Jonas Sjölin, kontorschef på Stadsmiljökontoret, Linköpings kommun.
Den 1 september införs nya regler för cykelparkering vid resecentrum. Reglerna innebär att övergivna cyklar och cyklar som inte är parkerade i cykelställ flyttas bort. Syftet är att det ska bli mer trivsamt, funktionellt, tillgängligt och attraktivt för alla som rör sig i området. Står cyklarna felparkerade kan det ställa till problem för till exempel synskadade och för utryckningsfordon som ska fram.
– Innan de nya reglerna införs vill vi rensa bort övergivna cyklar så att de som verkligen behöver parkera sin cykel får plats, säger Jonas Sjölin.
Samtidigt som reglerna införs sätts också nya cykelställ upp. Lite senare i år ska också en cykelparkering i två våningar, ett cykelgarage och nya cykelställ byggas i södra delen av resecentrumområdet.
På kommunens webbplats finns mer information, och ett formulär att fylla i för den som saknar en cykel som stått parkerad vid resecentrum. Informationen och formuläret finns på: linkoping.se/parkering och nås också via linkoping.se/cykla
För ytterligare information kontakta Jonas Sjölin, kontorschef på Stadsmiljökontoret, tel nr: 013-20 62 39, e-post: Jonas.sjolin@linkoping.se
Om
Linköping är Sveriges femte största kommun och en av de mest expansiva, med snart 160 000 invånare. Under devisen "Linköping - där idéer blir verklighet" fortsätter staden att växa och attrahera nya invånare och verksamheter. Linköpings universitet är ett av landets högst rankade och universitetssjukhuset utför specialistsjukvård på både regional och nationell nivå. I Linköping finns många småföretag, flera stora ledande teknikföretag med utvecklingskraft samt skarpa start-ups som tillför spets och nytänkande.
Följ Linköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun
Linköping fattar beslut om mindre klasser4.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vid nästa veckas sammanträde fattar barn- och ungdomsnämnen beslut om att minska storleken på klasserna i låg- och mellanstadiet till max 25 elever. Ett led i S+M-styrets satsningar på en trygg och lugn skola.
Hon tilldelas Linköpings första byggnadsvårdspris29.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under Näringslivsdagen den 29 maj delas Linköpings kommuns nyinstiftade byggnadsvårdspris ut för första gången. Årets vinnare är Caroline Lindqvist, som prisas för sin varsamma och hantverksskickliga restaurering av Lindhem i Bestorp.
Tanneforsgatan har fått nygammal skrud28.5.2026 11:50:00 CEST | Pressmeddelande
Under våren har fastighetsägarna Centria och Vasaparken, tillsammans med Linköpings kommun, Tekniska verken och Citysamverkan, samarbetat för att göra Tanneforsgatan ännu trevligare. Den nya utformningen bjuder på en röd matta, fler sittplatser, grönska och en stämningsfull blinkning till stadens historia.
Fenomenmagasinet invigt i nya lokaler vid Valla gård28.5.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Fenomenmagasinet har nu invigts i sina nya lokaler vid Valla gård. Den nya platsen ger Linköping science center bättre förutsättningar att ta emot skolklasser, barnfamiljer och andra nyfikna besökare.
Linköpings kommun öppnar upp visselblåsarfunktionen för fler27.5.2026 14:43:56 CEST | Pressmeddelande
Den person som har uppgifter om brister i kommunens verksamhet, eller hos utförare som arbetar på uppdrag av Linköpings kommun, ska kunna lämna information utan att behöva kontakta kommunen. Där spelar visselblåsarfunktionen en viktig roll.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
