Lena Granqvist: ”Sifferlösa avtal har en given plats i kollektivavtalsmodellen”
15.2.2018 10:00:00 CET | Saco | Pressmeddelande
”AER:s studie visar att kollektivavtalsmodellen har ett starkt stöd bland svenska företag men att den ändå behöver försvaras och utvecklas för att gå i takt med omvärldens förändringar”, säger Lena Granqvist.
”Studien visar också att sifferlösa avtal inte generellt är förknippade med högre löneökningar som kan hota den svenska lönebildningsmodellen vilket en del kritiker hävdat. Det är andra faktorer som är viktigare för att förklara löneskillnaderna, vilket ligger i linje med resultaten i Sacos egen studie om just sifferlösa avtal.”
Sacos rapport Sifferlösa avtal och andra avtalskonstruktioner visar att löneutvecklingen inom den sifferlösa avtalskonstruktionen är samma som om avtalen konstrueras på annat sätt. Sacos rapport hittas här: www.saco.se/opinion/rapporter/sifferlosa-avtal-och-andra-avtalskonstruktioner/
”Sifferlösa avtal bidrar, precis som andra konstruktioner, till en väl fungerande lönebildning”, säger Lena Granqvist. ”AER:s studie ger stöd för det, vilket visar att svensk arbetsmarknad är öppen för moderna avtalskonstruktioner, utan att vi frångår partsmodellen.”
”Tanken med sifferlösa avtal, men även med andra avtalskonstruktioner med lokala inslag, är att få till en väl fungerande lokal och individuell lönesättning. Det handlar om att lön ska användas i verksamhetsstyrning, att individuella arbetsprestationer ska belönas samt att lönesättningen är transparent.”
”Det ska vara enkelt att koppla lön till lokala och individuella förutsättningar. Därför är det viktigt hur avtalen tillämpas i praktiken ute på lokal nivå”, säger Lena Granqvist.
Kontakt:
Lena Granqvist, samhällspolitisk chef, tel 08-613 48 64
Carl Fredrik Johansson, pressansvarig, tel 070-733 41 60
Om
Saco är en partipolitiskt obunden facklig centralorganisation som samlar närmare en miljon medlemmar i 21 fackförbund. Vi driver akademikers intressen på arbetsmarknaden.
Följ Saco
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Saco
Akademiker drabbas hårt av psykisk och kognitiv stress31.3.2026 07:41:16 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Saco visar att akademiker är överrepresenterade när det gäller arbetsorsakade besvär av psykosomatisk och kognitiv karaktär, och att orsakerna i stor utsträckning handlar om sådant som arbetsgivare faktiskt kan påverka.
Framtidsjobben för akademiker16.3.2026 08:59:06 CET | Pressmeddelande
En majoritet av akademikeryrken väntas ha goda jobbmöjligheter de kommande fem åren. I Sacos nya rapport Framtidsutsikter 2026 – här finns jobben för akademiker år 2031 bedöms ungefär två tredjedelar av nästan 60 analyserade yrken ha liten konkurrens om jobben för nyexaminerade år 2031.
Fattigt för nyexaminerade akademiker20.2.2026 07:28:45 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från Saco studentråd visar att arbetslösheten bland nyexaminerade akademiker har ökat. Var fjärde nyexaminerad har en inkomst lägre än studiemedlet fyra månader efter studierna.
Högskoleutbildning ger en stabil grund på arbetsmarknaden31.1.2026 13:54:02 CET | Pressmeddelande
När arbetsmarknaden bromsar in ifrågasätts ofta värdet av en akademisk utbildning. Men en ny rapport från Saco visar att högskoleutbildning fortsatt ger en stark och stabil etablering på arbetsmarknaden.
Rekordmånga medlemmar i Sacoförbunden26.1.2026 09:56:54 CET | Pressmeddelande
Saco fortsätter att växa. De 21 Sacoförbunden samlar nu tillsammans 986 513 medlemmar, vilket innebär en ökning med 1,7 procent jämfört med föregående år. Tillväxten visar att allt fler akademiker ser värdet av facklig organisering i en tid av stora förändringar på arbetsmarknaden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
