SEVÄRT MODE: Specsavers x maxjenny! Fashion Week Stockholm

Dela
Specsavers är huvudsponsor av Fashion Week Stockholm 2018 och vill med sitt engagemang få fler att upptäcka glädjen i en varierad glasögongarderob. För att skapa synlighet och visa upp årets glasögonmode lanseras det nya designsamarbetet mellan Specsavers och maxjenny! under Fashion Week i augusti.

Maxjenny, en Köpenhamnsbaserad modedesigner, är själv glasögonbärare och hennes kreationer domineras av starka färger och djärva intryck, något som Specsavers tycker återspeglas i deras kollektioner.

Maxjenny har skapat en kapselkollektion med unika designplagg för Specsavers. Syftet är att visa hur glasögon lätt blir en given accessoar, men även på ett djupare plan engagerar med sevärt mode. Maxjenny har hämtat inspiration från optikerns klassiska syntavla och hennes tanke är att man genom hennes mönster kan testa sin egen syn.

Syntavlans grafiska element ligger klart integrerade bland de färgerna som jag använt som bakgrund. Jag hoppas kunna ge ett optiskt uppvaknande och för mig är mina glasögon alltid pricken är i:et på en outfit, säger Maxjenny.

Mönstret som Maxjenny har tagit fram har applicerats på hennes mest ikoniska plagg. Färgerna är valda för att ytterligare lyfta visningen som anordnas på Nordiska Kompaniet i Stockholm den 30 augusti.

Pressmaterial skickas via Wetransfer. Frågor om Specsavers mejlas till malin@polhem.com

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Specsavers Sweden AB
Specsavers Sweden AB
Box 205
401 23 Göteborg

http://www.specsavers.se

Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra 
priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina 
kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som 
grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 1 600 optikbutiker med cirka 
30 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, 
Danmark, Finland, Spanien, New Zealand och Australien. Specsavers erbjuder 
produkter av hög kvalitet till fördelaktiga priser. Specsavers etablerade 
sig i Sverige 2004 och har idag drygt 113 butiker. 

Följ Specsavers Sweden AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB

Specsavers hjälper behövande i Tanzania – insamlade glasögon får nytt liv22.4.2025 08:20:21 CEST | Pressmeddelande

Över 75 000 använda glasögon har fått nya ägare i Tanzania sedan Specsavers började samla in svenskarnas använda glasögon. I september är det dags igen för projektet Ge syn, när optiker och optikerassistenter för åttonde gången reser för att hjälpa behövande med fria synundersökningar och glasögon. Samtidigt inleder Specsavers ett samarbete med Samhall för att återvinna de glasögon som inte kan återanvändas.

Specsavers investerar i ny 3D-teknik – kan identifiera ögonsjukdomar tidigare15.1.2025 10:02:48 CET | Pressmeddelande

Den avancerade tekniken Specsavers investerar i gör det möjligt att upptäcka tidiga tecken på allvarliga ögonsjukdomar långt innan de uppvisar symtom. Optikkedjan är först i Sverige med att investera i så kallade OCT-maskiner i samtliga butiker i landet. OCT står för optisk koherenstomografi och ger optikern en möjlighet att se en detaljerad bild av näthinnan. – Vi gör nu denna avancerade ögonhälsokontroll tillgänglig för alla. Den nya tekniken möjliggör tidig upptäckt av ögonsjukdomar och andra akuta tillstånd. På så vis får vi betydligt bättre förutsättningar för att rädda synen på fler, säger Erik Ryderberg, klinisk chef och leg. optiker Specsavers.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye