
Efter sommarvärmen – höstens mest populära weekendresor

I Istanbul möts inte bara två kontinenter och två hav utan även österländsk och västerländsk kultur i en salig blandning. Staden är lika känd för sina många vackra sevärdheter, till exempel vackra Blå Moskén, Hagia Sofia och den enorma marknaden Grand Bazaar som för sin fantastiska matkultur och bra shopping. Bokningarna till Istanbul ökar nu med drygt 120 procent, inför höstens weekendresor.
- Turkiets tapp i resebokningar under de senaste åren har fått konsekvenser även för Istanbul, men detta har nu vänt. Dels är det många som vill återvända, och dels får fler och fler svenska resenärer upp ögonen för staden. Personligen är Istanbul en av mina favoritstäder för en weekendresa, säger Katarina Daniels, PR- och kommunikationsansvarig hos Ticket.
London är dock med råge ohotat som det mest populära resmålet för en helgresa, följt av Prag som dock klättrar två placeringar på topplistan. Fjolårets mest bokade resmål Amsterdam faller dock några placeringar ner till en femteplats. Förutom Istanbul står Helsingfors för en riktig raketökning. Den korta flygtiden och stadens stora utbud av konst, kultur och design har bidragit till att Helsingfors är en av höstens trendigaste weekendstäder.
- Helsingfors är en spännande stad som länge varit lite bortglömd hos svenska resenärer. Det är inte en speciellt stor stad, men perfekt för en weekendresa. Den skandinaviska känslan blandad med ryska influenser är härlig, och dessutom bubblar staden av bra museer, teatrar och fantastisk design, säger Katarina Daniels.
Hit reser svenskarna på weekendresa i höst
- London (2)
- Prag (4)
- Helsingfors (10)
- Paris (3)
- Amsterdam (1)
- Wien (8)
- Barcelona (5)
- Rom (7)
- Istanbul (ny)
- Lissabon (9)
Källa: Tickets bokningsstatistik, weekendresor hösten 2018 bokat t o m 9 september 2018
För mer information kontakta:
Katarina Daniels
PR- och kommunikationsansvarig Ticket Privatresor
katarina.daniels@ticket.se, 073-683 06 32
Kontakter
Katarina DanielsPR- och kommunikationsansvarig
Som PR- och kommunikationsansvarig är jag ansvarig för Tickets kommunikation och varumärke.
Varmt välkommen att kontakta mig med frågor kring allt från bokningsstatistik, topplistor, kriskommunikation, samarbetsförslag eller allmänna reserelaterade frågor.
Bilder
Dokument
Om
Ticket Privatresor är Nordens största privatresebyråkedja med en omsättning på ca 6,5 miljarder kr, som ägs av det privata investmentbolaget Braganza. Under varumärkena Ticket, Airngo och Charter erbjuder vi marknadens bästa utbud av resor från över 400 olika flygbolag, charterbolag, researrangörer, rederier, hotell och hyrbilsföretag. Verksamheten drivs idag genom 16 sajter i 10 länder tillsammans med ett 70-tal butiker i Sverige och Norge där online och butik samverkar under en omnikanal-strategi. Marknadsandelen uppgår till cirka 25 procent av alla privatresor sålda genom fysiska resebyråer och nätresebyråer i Sverige. Bolaget har ca 240 årsanställda.
Följ Ticket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ticket
Här firar svenskarna nyår utomlands27.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är tydligt att svenskarna söker både storstadsupplevelser och sol inför årets nyårsfirande. Bokningsstatistik från resebyrån Ticket visar en ökad efterfrågan på både populära storstäder och solsäkra resmål. De tre mest bokade nyårsdestinationerna är Gran Canaria, Amsterdam och Paris.
Så reste vi 2024 – Spanien dominerade, men storstäder lockade också19.12.2024 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Resebyrån Tickets bokningsstatistik visar att Spanien fortsatte att vara svenskarnas favoritresmål under 2024, men intresset för europeiska storstäder var även högt. Bokningsstatistiken för 2024 visar en tydlig trend där både klassiska solresmål och spännande storstäder stod i centrum när svenskarna planerade sina resor.
Fler svenskar firar jul utomlands17.12.2024 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Resebyrån Tickets bokningsstatistik visar att fler svenskar väljer att lämna Sverige bakom sig för att fira jul utomlands i år. Den populäraste juldestinationen är Spanien med Gran Canaria, Malaga och Teneriffa som självklara favoriter.
Högt intresse för vinterresor – Dubai och Hurghada nya favoriter10.12.2024 10:42:27 CET | Pressmeddelande
Vinterresor fortsätter att locka svenskarna med Spanien och Thailand som oförändrade favoriter. Samtidigt visar resebyrån Tickets bokningsstatistik att intresset för Dubai och Hurghada har ökat, trots oroligheterna i regionen. Kap Verde utmärker sig också som ett resmål att hålla ögonen på, med en imponerande bokningsökning på nära 200 procent.
Resebokningarna sköt i höjden under Black Week4.12.2024 13:15:00 CET | Pressmeddelande
Black Week lockade reslystna svenskar och resulterade i en bokningsboom, enligt färsk statistik från resebyrån Ticket. Kombinationen av räntesänkningar, snöoväder och mängder av rabatter och erbjudaden från resebolagen verkar ha drivit många svenskar till att boka sina resor under kampanjveckan och bokningarna ökade med 20 procent.