Sverige för UNHCR

Här bor flest antal givmilda i Sverige i år

Dela
Sju av tio (71 procent) svenskar har skänkt pengar till välgörande ändamål i år, högst är siffran i Sydsverige (76 procent). Det visar en undersökning genomförd av Novus på uppdrag av Sverige för UNHCR*. Flest antal givare är i åldern 65-79 år, där nästan 9 av 10 (87 procent) bland dessa har skänkt till välgörande ändamål i år. Samtidigt fortsätter behoven att öka.

Efter forskning kring svåra sjukdomar (23 procent) och barnfrågor (17 procent) är människor på flykt (14 procent) det ändamål som flest svenskar helst vill skänka pengar till. Men frågan bör ha kunnat hamna högre upp på listan. Enligt undersökningen anser nämligen över 8 av 10 (83 procent) svenskar att situationen för människor på flykt är värre eller ungefär densamma som för ett år sedan. Värst ser åldersgruppen 65-79 år på situationen, där över hälften svarar att situationen har förvärrats (55 procent). Och behoven fortsätter att öka, särskilt i arbetet med att ge skydd och värme i kalla vinterförhållanden.

Det är positivt att givandet har varit fortsatt högt under 2016. Undersökningen visar även att gåvor till hjälporganisationer numera ses som en naturlig del av julklappsinköpen för många. Att välja någon av våra gåvor – som filtar, värmekaminer eller tält – till människor på flykt är ett enkelt sätt att göra skillnad i jul, säger Katinka Lindholm, generalsekreterare på Sverige för UNHCR.

UNHCR leder internationella insatser för att skydda människor på flykt från konflikt eller förföljelse och delar ut filtar, vinterkläder och annan nödhjälp. Nära 15 miljoner människor har tvingats lämna sina hem i och omkring kring Syrien och Irak. När temperaturerna faller är de extra utsatta. Förra vintern var det så kallt som -13 grader på vissa platser i Syrien. Då delade UNHCR ut vinterkläder, filtar och presenningar till över 1,1 miljoner människor på flykt inne i Syrien.

Mest givmilda regionerna i Sverige:

  1. Sydsverige 76 procent
  2. Västsverige 71 procent
  3. Småland och öarna 71 procent
  4. Stockholm 70 procent
  5. Mellansverige 69 procent
  6. Norrland 68 procent

Övrig statistik från undersökningen:

  • Mer än var fjärde svensk (26 procent) överväger att skänka pengar istället för att köpa julklappar i år.
  • Fler kvinnor än män har skänkt pengar till välgörande ändamål i år (76 procent kvinnor, 66 procent män).
  • Fler kvinnor än män har övervägt att skänka till välgörande ändamål istället för att köpa julklappar i år (32 procent kvinnor, 20 procent män).
  • Fler kvinnor än män anser att situationen för människor på flykt har försämrats från föregående år (41 procent kvinnor, 35 procent män)

Julklappar i Sverige för UNHCR:s gåvoshop:

  • Nöpaket till en familj: 370 kr
  • Sex filtar: 210 kr
  • Dunkar fö rent vatten: 125 kr
  • Skolpaket: 300 kr
  • Vämekamin: 613 kr 
  • Tält till en familj: 3 590 kr

Vid köp av en gåva får man ett gåvokort att ge bort i julklapp. Sista dagen för beställning av tryckta gåvokort är 19 december för leverans innan julafton. Länk till gåvoshopen: https://sverigeforunhcr.se/stod-oss/gavoshop

*Undersökningen genomfördes av Novus mellan 1-7 december 2016 på uppdrag av Sverige för UNHCR. Totalt har 1002 intervjuer genomförts. Målgruppen för undersökningen är den svenska allmänheten 18-79 år. Undersökningen är genomförd via webbintervjuer i Novus slumpmässigt rekryterade och representativa Sverigepanel. Deltagfrekvensen är 59 %. 

För mer information, vänligen kontakta:

Ulrika Belin 
Kommunikatör, Sverige för UNHCR 
Telefon: 070 914 70 39 
Ulrika.belin@sverigeforunhcr.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Dokument

Om

Sverige för UNHCR
Sverige för UNHCR
Magnus Ladulåsgatan 3
118 65 Stockholm

https://sverigeforunhcr.se/

Sverige för UNHCR är UNHCR:s samarbetspartner i Sverige och arbetar med att samla in pengar samt öka medvetenheten bland allmänheten om situationen för människor som tvingats fly sina hem. Sverige för UNHCR har 90-konto.

UNHCR är FN:s flyktingorgan och leder internationella insatser för att skydda människor som har tvingats fly från sina hem på grund av konflikt eller förföljelse. UNHCR ger livräddande nödhjälp som tak över huvudet, mat och vatten, skyddar grundläggande mänskliga rättigheter och tar fram lösningar som ger människor en säker plats de kan kalla sitt hem och där de kan skapa en bättre framtid. UNHCR arbetar även för att statslösa människor ska få en nationalitet.

 

Följ Sverige för UNHCR

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sverige för UNHCR

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye