Nya körvägar för Rosa och Blå Express

Just nu pågår flera stora stadsutvecklings- och infrastrukturprojekt som begränsar framkomligheten på vägarna i Göteborg. För att lätta upp trafiken kring Åkareplatsen och Centralstationen får Rosa Express och Blå Express nya körvägar genom centrum.
Rosa Express kör till Linnéplatsen som vanligt, men fortsätter därifrån till Järntorget via Stenpiren och Operan till Nordstan och vidare som vanligt.
Blå Express kör till Linnéplatsen som vanligt och därifrån via Pilgatan, Heden och Polhemsplatsen till Svingeln och sedan mot Gråbo.
- Detta är en åtgärd vi har planerat sedan länge för att säkra framkomligheten i de mest trafikerade delarna av staden. Det kommer innebära ett extra byte för vissa, men syftet med förändringen är att våra kunder ska få en smidigare resa totalt sett då risken för bussarna att fastna i köer blir mindre, säger Anders Kling, biträdande affärschef för busstrafiken på Västtrafik.
Förändringen innebär att 48 bussar per timme i rusningstrafik försvinner från området kring Centralstationen.
Ny linje avlastar Rosa Express
Samtidigt lanserar Västtrafik en helt ny linje för att avlasta Rosa Express, vars resande ökar.* Linje 140 kommer att serva boende i Kärra med lokala resor, vilket i sin tur gör att det blir mer plats på Rosa Express.
- På detta sätt hoppas vi att de som reser med Rosa Express får en skönare resa, likväl som den som reser lokalt till Kärra, säger Anders Kling.
Linje 140 kommer att köra från Klareberg, via Gerrebacka till Kärra. Linjen kör i kvartstrafik på vardagar mellan 06:00 – 09:00.
Alla trafikförändringar sker den 1 oktober.
Läs mer: Mer information om linjesträckningar och tidtabeller.
* Resandet ökar på Rosa Express. Förra årets gjordes 5,6 miljoner resor med linjen och mellan januari och augusti har resandet ökat med 8 procent, jämfört med motsvarande period förra året.
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Vi svarar på dina frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Maila eller ring oss så hjälper vi dig.
Bilder


Länkar
Om
Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Busstrafiken i Bohuslän upphandlad5.12.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Västtrafik har upphandlat ny busstrafik i mellersta Bohuslän och avtalet har tilldelats Bivab. I samband med det nya avtalet görs stora satsningar på tågtrafiken i området och busstrafiken anpassas därefter.
Västtrafik byter tidtabell – trafik i Skaraborg görs om2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december byter Västtrafik tidtabeller. Samtidigt görs förändringar för att anpassa trafiken efter resenärers behov. I Skaraborg får flera linjer nya tider för att förbättra situationen med förseningar.
Västtrafik satsar på fler avgångar i tågtrafiken2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december byter Västtrafik tidtabeller i kollektivtrafiken. Samtidigt görs förändringar för att anpassa trafiken efter resenärers behov. Bland annat blir det fler avgångar i tågtrafiken.
Västtrafik byter tidtabell - nu gör Göteborgs nya spårvagnslinje entré2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december är det premiär för Göteborgs nya spårväg till Lindholmen och nya spårvagnslinje 12. Samtidigt byter Västtrafik tidtabeller i hela kollektivtrafiken och gör förändringar för att anpassa trafiken efter resenärernas behov. Det blir bland annat fler tågturer och nya busslinjer.
Datum klart: Västtrafiks nya zoner i Härryda och Bollebygd införs 23 november 202614.11.2025 15:23:13 CET | Pressmeddelande
Den 23 november 2026 börjar Västtrafiks nya zoner gälla i Härryda och Bollebygd. Förändringen, som är en del av satsningen på järnväg mellan Göteborg och Borås, innebär billigare och enklare kollektivtrafikresor för många.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
