Idag invigs Afrikas största sporthotell: Aqua Vista – powered by Playitas
14.11.2018 07:15:00 CET | Apollo | Pressmeddelande

Aqua Vista – powered by Playitas i Hurghada, Egypten, är ett av Apollos bäst bokade hotell och Egypten researrangörens bäst bokade vinterresmål. Apollo har tillsammans med hotellgruppen Pickalbatros och det välkända sporthotellet, tillika dotterbolaget, Playitas utvecklat Aqua Vistas infrastruktur för sport och träning liksom service- och matkoncept.
– Det är fantastiskt att nu inviga det redan framgångsrika sporthotellet Aqua Vista – powered by Playitas som haft öppet i cirka tre veckor. Intresset för träningsresor har aldrig varit större och att möta efterfrågan med detta omfattande tränings- och sportutbud av högsta kvalitet är vi otroligt stolta över, säger Daniel Giray, Nordisk sportchef på Apollo.
Kvällens invigningsceremoni äger rum på Aqua Vista och bland gästerna finns flera olympiska medaljörer och landslagsaktiva från Sverige, Grekland och Egypten, bland annat de svenska triathleterna Lisa Nordén, Sara Penton och Oskar Djärv, samt den legendariska friidrottaren Kostas Kenteris från Grekland. På plats finns också representanter från den egyptiska regeringen och nyckelpersoner från Apollo, Playitas och hotellgruppen Pickalbatros – som tillsammans står för öppningen av hotellet.
För mer information och bilder från invigningen kontakta: daniel.giray@apollo.se
Nyckelord
Kontakter
Clara LarssonPressansvarig
Tel:073-403 86 39clara.larsson@apollo.seDaniel GiraySportchef
Apollo Sports
Bilder
Länkar
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med flygbolaget Novair, specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravelsamt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbartresande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté). Apollo är TravelLife-certifierade sedan 2016. www.apollo.se
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Bränsletillägg och prisökningar: Apollo svarar på frågor om sommarresan22.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Det starka mediefokuset på flygbränsle och bränsletillägg har skapat osäkerhet kring sommarsemestern för många svenskar. Här svarar Apollo på de vanligaste frågorna om pris, inställda resor och genomförandet av sommarens charterresor.
Strand och tillit: Så väljer svenskar hotell13.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
En rikstäckande undersökning från Apollo visar att svenskar sätter stranden högst när de väljer resmål och hotell. Samtidigt är kundomdömen fortsatt avgörande.
Här är storstäderna som lockar mest just nu8.4.2026 10:58:19 CEST | Pressmeddelande
Klassiska favoriter toppar listan, men en ny utmanare klättrar snabbt!
Utlandsresan är årets höjdpunkt för svenskarna31.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Slår ut både julafton, helgerna, midsommar och födelsedagar.
Leif Vase Larsen lämnar DERTOUR Group18.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter 25 år i DERTOUR Group har Leif Vase Larsen, CEO International, valt att lämna sin tjänst vid slutet av april 2026. Från den 1 maj börjar han i en ny roll utanför koncernen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum





