Sven-Bertil Taube och Peter Nordahl i BingoLotto!

Sven-Bertil Taube sitter på mer rutin än de flesta, verksam som han varit i närapå 70 år. Första skivinspelningen genomfördes 1954 och tv-debuten gick av stapeln redan 1949. Sedan dess har han hunnit med över 30 skivsläpp, ett 40-tal framträdanden i olika filmer och tv-serier – plus ett otal antal liveframträdanden runtom i världen.
Sven-Bertil är aktuell med albumet Så länge skutan kan gå Vol.2 tillsammans med Peter Nordahl och precis som sin föregångare är det en kärleksfull och poetisk hyllning till pappa Everts sånger med nya inspelningar av tex Sjösalavår, Frithof Anderssons paradmarsch, Den lycklige nudisten (Nudistpolka), Brevet från Lillan, Änglamark med flera.
Dessutom gästar sångerskan Frida Öhrn programmet som är aktuell med nya singeln The Callsom släpps under hennes soloprojekt ÖHRN.
Husbandet leds av Mattias Bylund och programledare är Rickard Olsson.
BingoLotto – Söndag 25 november kl. 18 i TV4.
Nyckelord
Kontakter
John SarafianPR-Ansvarig
Tel:0733-60 84 80john.sarafian@warnerbrosic.comBilder

Om
Om Folkspel
Visste du att Folkspel är en ideell och politiskt obunden organisation, med 72 riksorganisationer som medlemmar? Vi är helt enkelt föreningslivets eget lotteribolag och drivs helt utan privata vinstintressen. Allt överskott går tillbaka till Sveriges fantastiska och unika föreningsliv.
Sedan starten 1991 har 17 miljarder kronor gått tillbaka till våra medlemmar. Det är medel som vi vet gör en enorm nytta, såväl för samhället som alla verksamheter runt om i landet. Det är den nyttan som driver oss framåt.
Följ Bingolotto
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bingolotto
Uppesittaren - Då tangerar Rekord-Lotta ”Loket”17.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
23 december är det åter dags. Mysafton och Uppesittarkväll i TV4. Då får dessutom BingoLotto-kungen Leif ”Loket” Olsson sällskap på programledartronen av Drottning Lotta Engberg.
Hålltider Uppesittaren 202510.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under 30 år har Uppesittaren och BingoLotto blivit en svensk tradition med mångmiljonpublik och en lägereld att samlas kring. Här är preliminära tider att hålla koll på mellan köttbullsrull, griljering och umgänge. Tisdag 23/12 kl. 19.30 TV4 & TV4 Play
Jakten på jackpotten i BingoLotto snart över – storvinst väntar den som först kommer fram3.9.2025 13:13:26 CEST | Pressmeddelande
Det finns endast en lucka kvar att öppna av de som var 24 till antalet från början. Därmed kommer det att bli jackpott i BingoLotto söndag 7 augusti. Nu handlar det om vem om kommer fram först till Daniel Norberg.
Nytt år med BingoLotto – då tar Lotta Engberg över tronen från ”Loket”19.8.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
35:e spelåret och 70:e säsongen. Nu drar BingoLotto igång igen. Då kommer Lotta Engberg att ta över efter Leif ”Loket” Olsson som mesta programledare sedan starten 1991. – Under alla år har ”Loket” varit kungen av programledare och kommer så att förbli, säger Lotta.
BingoLotto hela sommaren med Casper och Carin5.6.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med start den 29 juni vankas det Sommarfest hos BingoLotto. Under åtta söndagar bjuder Casper Janebrink och Carin da Silva in till gårdsfest tillsammans med gäster och övriga festsugna.19.30 på TV4 och TV4play.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
