Ny rankning av svenska storbanker - sämst betyg inom klimat och skatteflykt

De svenska bankerna fortsätter att förbättra sina hållbarhetsriktlinjer. Det visar årets kartläggning av bankernas riktlinjer när det gäller vilka hållbarhetskrav de ställer på företag som de finansierar eller investerar i, samt hur transparent bankerna redovisar sitt hållbarhetsarbete.
Swedbank klättrar förbi SEB
Swedbank tar i år över förstaplatsen från SEB bland storbankerna och ställer nu högst krav på hållbarhet i sina riktlinjer. Bland annat ställer Swedbank numera krav på att skogsföretag följer miljöstandarden FSC, och att jordbruksföretag motverkar bristen på dricksvatten.
Danske Bank blir årets raket och har ökat hela 14 procentenheter genom flera nya ställningstaganden, bland annat inom gruv- och fossilsektorn. Det hjälper dock inte Danske Bank att ta sig från sista plats i rankningen. Handelsbanken och Nordea är de storbanker som förbättrat sig minst under det senaste året. De två alternativbankerna Ekobanken och JAK Medlemsbank ligger fortfarande klart i topp. Båda banker ställer sig bakom i princip alla internationella hållbarhetskrav.
Få löften inom klimat och skatteflykt
Flest löften ger storbankerna gällande korruption och mänskliga rättigheter. Däremot ges få löften kopplat till klimatfrågor, vilket är anmärkningsvärt. Nordea, Handelsbanken och Länsförsäkringar har visserligen skärpt sina gränser för kolinvesteringar, och SEB har som första bank börjat redovisa sina fonders klimatavtryck på ett mer heltäckande sätt. Men trots dessa framsteg har storbankerna näst lägst hållbarhetsbetyg inom klimatfrågor. Allra lägst genomsnittsbetyg får bankerna inom området skatteflykt, eftersom bankerna inte ställer tillräckliga krav på företagen de investerar i.
Fler löften men brister i praktiken
Samtidigt som storbankerna generellt ger fler hållbarhetslöften, visar fallstudier att de har en bra bit kvar för att leva upp till löftena. Våra granskningar under 2017 avslöjade att svenska storbanker kopplas till skövling av regnskog på Borneo, kränkningar av mänskliga rättigheter i Sudan genom investeringar i Lundin Petroleum, och finansiering av kontroversiella palmoljeplantager i Indonesien. Ingen av bankerna fick godkänt när det gäller att försöka påverka företagen till förbättring, men Swedbank stack ut genom att vara något bättre än övriga banker.
Bakom initiativet Fair Finance Guide står Amnesty International, Diakonia, Fair Action, Naturskyddsföreningen och Sveriges Konsumenter.
För mer information, vänligen kontakta:
Penny Davies, policyrådgivare utvecklingsfinansiering
E-post:penny.davies@diakonia.se
Telefon: 08-453 69 35
Nyckelord
Kontakter
Esther Flores SedmanPressekreterare
Tel:0765-011 747esther.floressedman@diakonia.seBilder
Dokument
Länkar
Om
Diakonia är en biståndsorganisation som bärs av kristna värderingar och arbetar tillsammans med lokala samarbetsorganisationer för en varaktig förändring för de mest utsatta människorna i världen.
Följ Diakonia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diakonia
Rekordstor biståndsvilja när USAID läggs ned26.3.2025 08:22:24 CET | Pressmeddelande
Fyra av tio svenskar vill att regeringen återställer biståndet till en procent av BNI, visar en undersökning genomförd av Verian på uppdrag av Diakonia. Därmed har andelen svenskar som vill se ett ökat bistånd mer än fördubblats under de senaste månaderna. Under samma period har flera EU-länder aviserat sänkningar i biståndet och USA stängt ned världens största biståndsgivare USAID.
Laga god, hållbar mat med kalender från stjärnkocken Paul Svensson och Diakonia2.12.2024 13:19:22 CET | Pressmeddelande
Tillsammans med den välkände hållbarhetskocken Paul Svensson har Diakonia tagit fram en vacker kalender för 2025. Kalendern, som har fokus på matsäkerhet och odling, innehåller fyra recept som komponerats av Paul Svensson. Intäkterna går till Diakonias verksamhet.
Nödläge i Libanon – Diakonia finns på plats9.10.2024 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Situationen i Libanon är akut. Över en miljon människor har tvingats lämna sina hem efter Israels attacker. Diakonia arbetar på plats i landet och har startat en särskild insamling för att kunna bistå framför allt kvinnor och barn med skydd, mat och psykosocialt stöd.
Diakonias medarbetare Magnus Walan tilldelas Zaida Catalán-priset 20248.10.2024 18:00:00 CEST | Pressmeddelande
Diakonias mångårige medarbetare Magnus Walan tilldelas 2024 års pris i Zaida Cataláns ära för sitt långa arbete för mänskliga rättigheter.
Inbjudan till pressfrukost: Hur drabbas demokrati och pressfrihet av ett nedmonterat bistånd?3.10.2024 06:35:00 CEST | Pressmeddelande
Välkommen till ett seminarium som utgår från rapporten “Demokrati, media och bistånd”, som tagits fram i samarbete mellan biståndsorganisationen Diakonia, Reportrar utan gränser, Medieinstitutet Fojo och Svenska PEN-klubben.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum