3,7 miljoner i årets fastekampanj
Årets kampanj hette Att resa sig starkare och fokuserade på Svenska kyrkans psykosociala arbete med människor som drabbats av katastrof eller konflikt och tvingats fly sina hem.
– Kampanjen visar vad det är som gör att människor kan gå från att överleva till att leva. Från att få tillgång till det basala, som mat och vatten, till att få kraft till att komma tillbaka till ett normalt liv, säger Jonas Löhnn.
Svenska kyrkan är en del av den världsvida kyrkan och internationellt arbete ingår i varje församlings uppdrag. I församlingarna finns ofta en internationell grupp som samordnar, planerar och utvecklar det internationella arbetet. I gruppen finns plats både för den som vill göra en liten och tidsbegränsad insats och för den som vill lägga ner mer tid. Insamlandet av pengar sker genom olika aktiviteter, allt från att skramla med bössor, modevisningar, lotterier och traditionella missionsauktioner till kollekt i kyrkan.
– Alla som engagerat sig och som skänkt pengar ska ha ett stort tack, säger Jonas Löhnn.
Svenska kyrkans internationella arbete bedrivs i samverkan med ACT-alliansen, som består av kyrkor och andra nätverk i hela världen. Totalt i landet samlade fastekampanjen in 31,6 miljoner kronor till det internationella biståndsarbetet.
För mer information
Jonas Löhnn, stiftsadjunkt med ansvar för internationella frågor på Växjö stiftskansli
0470-77 38 10
Skicka e-post
Om
Växjö stift är en del av Kristi världsvida kyrka och ett av Svenska kyrkans 13 stift. Det omfattar församlingarna inom stiftets område som består av större delen av Småland och hela Öland. Stiftet är ett pastoralt område som leds av en biskop.
Följ Växjö stift
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Växjö stift
Gratis biljetter till historiska spelet Esaias Tegnér24.4.2025 13:33:16 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps biljetterna till nio gratisföreställningar av ett nyskrivet historiskt spel om Esaias Tegnér. En utomhusteater som ges vid biskopsgården Östrabo i Växjö 31 juli – 10 augusti.
Nästan 2 700 kandidaturer i kyrkovalet i Växjö stift17.4.2025 12:49:37 CEST | Pressmeddelande
Den 8-21 september är det kyrkoval. Nu är det klart vilka nomineringsgrupper och kandidater som vill ställa upp i valen till Svenska kyrkans tre nivåer. I Växjö stift är det 88 nomineringsgrupper som ställer upp med nästan 2 700 kandidater.
Rekordmånga vill bli medlemmar i Svenska kyrkan i Växjö stift27.3.2025 15:50:33 CET | Pressmeddelande
Under 2024 valde 821 personer över tolv år att bli medlemmar i Svenska kyrkan i Växjö stift – det är fler än någonsin tidigare.
Unga samlas för tro, hopp och fred – Växjö stift bjuder på resan19.3.2025 09:30:11 CET | Pressmeddelande
Svenska kyrkans biskopar bjuder in unga mellan 16 och 30 år till en helg i Stockholm 22-24 augusti. Syftet är att mötas, fördjupa tron och dela det kristna hoppet. Gratis mat och golvlogi erbjuds och Växjö stift bjuder stiftets unga på resan.
Historiskt spel om Esaias Tegnér vid biskopsgården Östrabo26.2.2025 14:24:08 CET | Pressmeddelande
I sommar blir det uruppförande av ett nyskrivet historiskt spel om Esaias Tegnér vid biskopsgården Östrabo i Växjö. Nio gratisföreställningar ges i slutet av juli och i början av augusti.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum