Inspiration: vinter i blå toner

Gyllenbruna LANDSKRONA soffa i läder blir en vacker kontrast mot mörka väggar och mjuka textilier i blått och senapsgult. Soffan har en 60-tals inspirerad design där stor omsorg har lagts vid detaljer och passform. Oktobernyheten LISTERBY soffbord i brunlackad ask bidrar till den ombonade, naturliga stilen.
I köksmiljöerna syns miljösmarta KUNGSBACKA lucka i matt antracitfärg och VADHOLMA köksö med ställning som nyttjar förvaringutrymmet ovanför arbetsytan – perfekt till stekpannor och grytor. Eller varför inte hänga upp grönsaker och frukt i KUNGSFORS nätpåse som låter luften cirkulera?
KALLARP är vår ljusgröna, högblanka lucka som passar allt från den sparsmakade minimalisten till den vilda barnfamiljen – ytan är fukt- och stöttålig, och lika lätt att torka av som att smutsa ner. Intrycket blir lugnt med raka linjer mot varmbeige vägg och PINNARP bänkskiva i ljus ask. ARV grönblommigt porslin, ARV BRÖLLOP uppläggningsfat och VARDAGEN husgeråd i traditionell design adderar en romantisk touch.
Publicering: Bilderna är fria att publicera för svensk press, svenska bloggar och sociala medie-kanaler med hänvising till IKEA.
Byline: ”Foto: IKEA”
#IKEA #IKEAvinter2018 #IKEAkök #IKEAvardagsrum
Kontakt: press.sto@ikea.com
Bilder






























































Om
Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
Fortsatt MÄVINN för modern design och socialt entreprenörskap22.12.2025 10:00:08 CET | Pressmeddelande
I kollektionen MÄVINN förenas modern design med traditionellt hantverk. Allt skapat i samarbete med sociala företag som stärker engagemanget för hantverk och hållbara försörjningsmöjligheter och skapar jobb för människor som behöver det mest. Botanisera och välj dina favoriter, som på en lokal hantverksmarknad!
IKEA öppnar i tre nya städer i början av 202617.12.2025 09:39:50 CET | Pressmeddelande
IKEA Sverige fortsätter att etablera sig i fler nya städer i landet. I början av 2026 öppnas mindre enheter i Varberg samt Kristianstad och till våren öppnar en historisk IKEA Planera och beställ i Visby, den första IKEA-enheten på Gotland någonsin.
Färgsprakande vår med SMÖRFISK och TJÄRLEK16.12.2025 10:00:08 CET | Pressmeddelande
När våren kommer är det tid att förnya hemmet med vackra blommönster och dukning i livfulla pasteller. Med kollektionerna SMÖRFISK och TJÄRLEK från IKEA, matchande dekoration och en dos kreativitet, har du allt du behöver för att förvandla ditt dukade bord till en färgsprakande vårbukett.
Svenska entreprenörer inom social hållbarhet får stöd för att kunna växa genom nytt program16.12.2025 08:02:12 CET | Pressmeddelande
Elva sociala entreprenörer inom social hållbarhet från hela Sverige har valts ut till det nya acceleratorprogrammet Everyone’s Business, ett initiativ av Reach for Change och IKEA Social Entrepreneurship. I Everyone’s Business får deltagarna tillgång till nätverk, kunskap, mentorskap och 300 000 kronor var för att kunna skala upp sina verksamheter och göra större skillnad för fler.
GOKVÄLLÅ – en glädjefull kollektion från IKEA8.12.2025 10:00:42 CET | Pressmeddelande
Lys upp ditt hem inför ramadan! Samla familj, vänner och grannar för en magisk tid med varma hjärtan och öppna hem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum