DELAKTIG av Tom Dixon, 9 februari 2018

Han hoppade av skolan, spelade bas i bandet ”Funkapolitan”, lärde sig själv att svetsa och så småningom även att producera möbler. Tom Dixon har aldrig varit en person som tänker innanför boxen – en påtaglig egenskap som både han och IKEA delar. För DELAKTIG var det inte likheterna som gjorde partnerskapet till en succé, utan snarare kombinationen av olikheter.
– Gräset är alltid grönare på andra sidan. Jag tittar på IKEA och tänker: Om jag bara hade deras utvecklingsavdelning, deras distribution, deras volymer. Och de tänker förmodligen: Om vi bara vore mindre skulle allt gå så mycket enklare och snabbare. Jag tror att i ett samarbete behöver det finnas en ömsesidig fascination, säger Tom Dixon.
DELAKTIG tar avstamp i en samtid där mindre boytor, många parallella aktiviteter och nya sätt att umgås med teknikens hjälp påverkar människors liv och vardag. Tillsammans ville IKEA och Tom Dixon utforska vad det innebär för design av soffor och sittmöbler.
– Tanken i DELAKTIG projektet är faktiskt inte att skapa en produkt. Det är att skapa en plattform för andra människors kreativitet, säger Marcus Engman, designchef IKEA of Sweden.
Den dynamiska duon IKEA och Tom Dixon har också formgivit tillbehör som kompletterar DELAKTIG plattform. Tillbehören kan kombineras på flera sätt för att matcha olika uttryck, aktiviteter och livsstilar. Läs mer om DELAKTIG och hela intervjun med Tom Dixon i pressmaterialet
Säljstart: 9 februari 2018, säljperiod 2 år
Kontakt: Tina Björeman, 0733-47 11 70, press.sto@ikea.com
Embargodatum för publicering: 6 december 2017
Ladda ner högupplösta pressbilder genom att klicka på respektive bild i gallerierna nedan. Fotobyline print: ”Foto: IKEA” Digital fotobyline: www.ikea.se/DELAKTIG#DELAKTIG #IKEA #IKEATomDixon #TomDixon
För att se videon från www.youtube.com måste du ge din tillåtelse högst upp på sidan.DELAKTIG plattform: Tom Dixon och IKEA om samarbetetFler videor
Bilder
Länkar
Om
Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
Fortsatt MÄVINN för modern design och socialt entreprenörskap22.12.2025 10:00:08 CET | Pressmeddelande
I kollektionen MÄVINN förenas modern design med traditionellt hantverk. Allt skapat i samarbete med sociala företag som stärker engagemanget för hantverk och hållbara försörjningsmöjligheter och skapar jobb för människor som behöver det mest. Botanisera och välj dina favoriter, som på en lokal hantverksmarknad!
IKEA öppnar i tre nya städer i början av 202617.12.2025 09:39:50 CET | Pressmeddelande
IKEA Sverige fortsätter att etablera sig i fler nya städer i landet. I början av 2026 öppnas mindre enheter i Varberg samt Kristianstad och till våren öppnar en historisk IKEA Planera och beställ i Visby, den första IKEA-enheten på Gotland någonsin.
Färgsprakande vår med SMÖRFISK och TJÄRLEK16.12.2025 10:00:08 CET | Pressmeddelande
När våren kommer är det tid att förnya hemmet med vackra blommönster och dukning i livfulla pasteller. Med kollektionerna SMÖRFISK och TJÄRLEK från IKEA, matchande dekoration och en dos kreativitet, har du allt du behöver för att förvandla ditt dukade bord till en färgsprakande vårbukett.
Svenska entreprenörer inom social hållbarhet får stöd för att kunna växa genom nytt program16.12.2025 08:02:12 CET | Pressmeddelande
Elva sociala entreprenörer inom social hållbarhet från hela Sverige har valts ut till det nya acceleratorprogrammet Everyone’s Business, ett initiativ av Reach for Change och IKEA Social Entrepreneurship. I Everyone’s Business får deltagarna tillgång till nätverk, kunskap, mentorskap och 300 000 kronor var för att kunna skala upp sina verksamheter och göra större skillnad för fler.
GOKVÄLLÅ – en glädjefull kollektion från IKEA8.12.2025 10:00:42 CET | Pressmeddelande
Lys upp ditt hem inför ramadan! Samla familj, vänner och grannar för en magisk tid med varma hjärtan och öppna hem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
