IKEA vinner tre priser i designtävlingen Red Dot Award

– På IKEA producerar vi inte bara saker, vi använder design för att göra saker bättre. Vi arbetar med det vi kallar Demokratisk Design, där vi ser till att våra produkter är funktionella, vackert utformade och hållbara, både för vardagen och miljön samtidigt som vi kan erbjuda låga priser. Dessa utmärkelser visar att vi är på rätt väg, och vi är glada att våra kollegor i designvärlden uppskattar vårt hårda arbete för att skapa smarta produkter, säger Marcus Engman Designchef på IKEA.
De vinnande bidragen kommer att visas upp på Red Dot Design Museum och prisas på Red Dot Award den 4 juli 2016 vid Aalto-teatern, båda belägna i Essen, Tyskland. Juryn som utsett det vinnande bidragen består av 41 experter inom design som har fått välja utifrån ca 5 200 bidrag.
SLADDA är en unisex-cykel med smarta skräddarsydda tillbehör som är gjorda för att passa den urbana livsstilen. Den är dessutom lätt att underhålla och är ett hållbart transportalternativ för stadsmiljön. SLADDA är framtagen tillsammans med Oskar Juhlin, Jan Puranen och Kristian Eke i samarbete med Veryday design studio. Varje detalj på cykeln är utformad för att göra livet så enkelt som möjligt för användaren – som rost och oljefri kedja som håller i 15 000 km, automatiska växlar, och smarta klick-system för att haka på och av tillbehör som korgar och pakethållare. Den prisade cykeln kommer att finnas till försäljning från augusti, 2016. Läs mer om SLADDA cykel här.
LISABO är en serie bord med tydlig träkänsla och tålig lättmonterad konstruktion som flexibelt kan flyttas runt i hemmet och anpassas till olika användningsområden. Bordet har en organisk form och fasettkanter, en design som tidigare krävt massivt trä. Vid tillverkningen används träribbor inuti bordsskivan och massivt trä runt kanterna för att göra bordet extra starkt. Därmed behövs inga stödlister på undersidan vilket innebär mindre material, och färre metallbeslag. Bordet har även en osynlig lösning som drar ner på monteringstiden med hela 80 procent. Varje ben har enbart ett fästbeslag vilket gör monteringsmomentet enklare. Borden är tillverkade av askfanér med matt lack för att behålla den naturliga träkänslan. LISABO finns redan ute till försäljning i varuhusen.
TILLREDA är en portabel induktionshäll som ger användaren möjlighet att laga mat var som helst där det finns ett eluttag. På hällen finns en krok där sladden kan förvaras, men som också som fungerar som bärhandtag. För att spara plats när hällen inte används finns inbygda hål som möjliggör upphängning på vägg. TILLREDA kommer finnas på marknaden i Sverige och Europa från augusti 2016.
Red Dot Award är en internationell designtävling som anordnas av Design Zentrum Nordrhein Westfalen i Essen, Tyskland. Utmärkelsen har funnits sedan mitten av 1950-talet och bara förra året fick de in fler än 17 000 bidrag. Priset är indelat i tre olika discipliner: produktdesign, kommunikationsdesign och konceptdesign.
Ladda ner högupplösta pressbilder genom att klicka på respektive bild i galleriet nedan. Ange ”Foto: IKEA” som bildbyline i direkt anslutning till bilden och/eller produktinformation med hänvisning till IKEA. #IKEALISABO #IKEATILLAGA #IKEASLADDA #IKEAcykel #IKEARedDotAward
Bilder
Om
Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
IKEA öppnar i tre nya städer i början av 202617.12.2025 09:39:50 CET | Pressmeddelande
IKEA Sverige fortsätter att etablera sig i fler nya städer i landet. I början av 2026 öppnas mindre enheter i Varberg samt Kristianstad och till våren öppnar en historisk IKEA Planera och beställ i Visby, den första IKEA-enheten på Gotland någonsin.
Färgsprakande vår med SMÖRFISK och TJÄRLEK16.12.2025 10:00:08 CET | Pressmeddelande
När våren kommer är det tid att förnya hemmet med vackra blommönster och dukning i livfulla pasteller. Med kollektionerna SMÖRFISK och TJÄRLEK från IKEA, matchande dekoration och en dos kreativitet, har du allt du behöver för att förvandla ditt dukade bord till en färgsprakande vårbukett.
Svenska entreprenörer inom social hållbarhet får stöd för att kunna växa genom nytt program16.12.2025 08:02:12 CET | Pressmeddelande
Elva sociala entreprenörer inom social hållbarhet från hela Sverige har valts ut till det nya acceleratorprogrammet Everyone’s Business, ett initiativ av Reach for Change och IKEA Social Entrepreneurship. I Everyone’s Business får deltagarna tillgång till nätverk, kunskap, mentorskap och 300 000 kronor var för att kunna skala upp sina verksamheter och göra större skillnad för fler.
GOKVÄLLÅ – en glädjefull kollektion från IKEA8.12.2025 10:00:42 CET | Pressmeddelande
Lys upp ditt hem inför ramadan! Samla familj, vänner och grannar för en magisk tid med varma hjärtan och öppna hem.
Låt ditt hem komma ut och leka med den nya IKEA kollektionen GREJSIMOJS4.12.2025 15:00:21 CET | Pressmeddelande
IKEA lanserar GREJSIMOJS, en kollektion med 33 produkter, utformad för att hylla glädjen och vikten av lek för alla, i alla åldrar, i alla hem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum










