Aprilnyheter 2016, Flexibla batteriladdare

Dela

För att göra det lättare att leva ett mer hållbart liv hemma lanserar IKEA en ny och flexibel serie uppladdningsbara batterier och batteriladdare.

STORHÖGEN batteriladdare har plats för 1-12 batterier, med utrymme för både AA- och AAA-batterier. Batteriladdaren slår om till underhållsladdning när batterierna är fulladdade vilket gör att batterierna kan vara kvar i laddaren om du inte ska använda dem direkt. På så sätt är det enkelt att alltid ha fulladdade batterier hemma. STORHÖGEN batteriladdare har ett elegant och diskret utseende som liknar en bok, och passar därför perfekt till att placera mellan två böcker i bokhyllan. Du kan också montera den på väggen.

Ladda på språng. VINNINGE batteriladdare är liten och perfekt att bära med sig eftersom den får sin ström via USB-anslutning. Laddaren stängs av automatiskt när batterierna är fulladdade.

De laddningsbara batterierna LADDA kan laddas 500 eller 1500 gånger beroende på modell. Det betyder att du sparar in på 500 eller 1500 vanliga, alkaliska batterier vilket är skonsammare för miljön.

Kontakt: press.sto@ikea.com

Ladda ner högupplösta pressbilder genom att klicka på respektive bild i galleriet nedan. Ange ”Foto: IKEA” som bildbyline i direkt anslutning till bilden och/eller produktinformation med hänvisning till IKEA. #IKEAaprilnyheter2016  

Bilder

Om

Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.

Följ IKEA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från IKEA

Svenska entreprenörer inom social hållbarhet får stöd för att kunna växa genom nytt program16.12.2025 08:02:12 CET | Pressmeddelande

Elva sociala entreprenörer inom social hållbarhet från hela Sverige har valts ut till det nya acceleratorprogrammet Everyone’s Business, ett initiativ av Reach for Change och IKEA Social Entrepreneurship. I Everyone’s Business får deltagarna tillgång till nätverk, kunskap, mentorskap och 300 000 kronor var för att kunna skala upp sina verksamheter och göra större skillnad för fler.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye