Handeln behöver modernare kollektivavtal
24.1.2013 10:13:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande

Utrymmet för löneökningar är begränsat på grund av de ekonomiska förutsättningar som råder inom handeln och i svensk ekonomi. För att skapa stabila förutsättningar för företagen vill Svensk Handel ha treåriga avtal som följer den nivå som de exportberoende sektorerna på arbetsmarknaden sätter i årets avtalsrörelse.
– Även i årets avtalsförhandlingar kommer vi hålla fast vid principen att lönerna i handeln måste följa den norm och det ”märke” som den exportberoende sektorn sätter, säger Svensk Handels vd, Dag Klackenberg.
För att skapa en mer rättvis fördelning av löneökningarna vill Svensk Handel att parterna tillsammans tar fram en ny och fungerande modell för individuell lönesättning. Svensk Handel vill även hålla tillbaka höjningar på ingångslönerna för att lönespridningen i handeln kan öka.
– Erfarenhet måste löna sig även inom handeln. Löneskillnaden mellan nyanställda och erfarna medarbetare är orimligt liten. Vi vill att kommande löneökningar ska gå till duktiga, erfarna och ansvarstagande medarbetare, istället för att pressa upp ingångslönerna för unga och oerfarna, säger Dag Klackenberg.
I partihandeln vill Svensk Handel modernisera arbetstidsreglerna. Nuvarande regler är från 1937 och innebär ett fackligt veto mot arbete som behöver utföras på kvällstid eller på helger.
– Handeln pågår både dagar och kvällar sju dagar i veckan. Vi vill ha gemensamma arbetstidsregler i kollektivavtalet så att företagen kan planera sin verksamhet. Det ska inte vara den lokala fackklubbens godtycke som ska bestämma om det ska finnas färskt bröd i hyllorna på helgen eller när mjölken ska fyllas på i mejerikylen, säger Dag Klackenberg.
En längre presentation av utgångspunkterna för avtalsrörelsen finns med som bilaga till detta pressmeddelande.
För intervjuförfrågningar eller mer information kontakta gärna:
Erik Boman, pressekreterare, Svensk Handel
010-471 86 50
erik.boman@svenskhandel.se
Svensk Handel är till medlemsantalet den största organisation inom Svenskt Näringsliv. Vi har 13 000 medlemsföretag med sammanlagt 23 000 arbetsplatser, där 300 000 människor är verksamma i olika branscher inom parti-, detaljhandel och import.www.svenskhandel.se
Nyckelord
Kontakter
Hans TjernströmPresschef
Hans Tjernström är presschef på Svensk Handel.
Mattias HolmqvistPressekreterare
Mattias Holmqvist är pressekreterare på Svensk Handel.
Bilder
Dokument
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Orolig omvärld leder till minskad framtidstro i handeln27.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för april visar på en fortsatt dämpad framtidstro i handeln. Samtliga delbranscher backar jämfört med föregående månad. Den negativa trenden tillskrivs ett oroligt omvärldsläge, som kan få stora konsekvenser för handeln.
Tung marsmånad för e-handeln22.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för mars månad till 10,8 miljarder kronor. Det är en minskning med 19 procent jämfört med samma månad 2025 och den svagaste utvecklingen sedan maj 2025.
Vårvädret gav modehandeln ett lyft i mars16.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en svag start på året visar Svensk Handels Stilindex för mars en tydlig uppgång. Försäljningen av kläder ökade med 6,4 procent och skohandeln med 7,0 procent jämfört med samma månad föregående år.
Svensk Handel välkomnar förslag om avskaffad mängdrabatt9.4.2026 14:52:10 CEST | Pressmeddelande
Dagens besked om avskaffande av mängdrabatten välkomnas av Svensk Handel, som under flertalet år drivit frågan. Förhoppningen är att detta ska leda till att den explosionsartade ökningen av mängdbrott ska avstanna.
Femton kommuner tävlar om att bli Sveriges bästa handelskommun 20269.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Handeln är en motor som bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och bidrar till trygghet och mötesplatser. För andra året i rad utnämner Svensk Handel ”Sveriges bästa handelskommun”.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

