Dolda kortavgifter kostar miljarder
27.11.2012 09:03:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande

HUI Research har på Svensk Handels uppdrag gjort en undersökning av de avgifter som svenska banker tar ut för kortbetalningar. Enkätsvar från över 1000 företag visar att medianföretagen har en kostnad per kortbetalning på 3,30 kronor. Omräknat för hela samhällsekonomin innebär det att de totala kostnaderna för kortbetalningarna är 7 miljarder kronor per år, eller 1500 kronor per hushåll.
– Idag är kort det vanligaste sättet att betala och står för sju av tio köp. Omotiverat höga avgifter blir därför en stor kostnad som drabbar företagen, konsumenterna och hela samhället, säger Bengt Nilervall, betalansvarig på Svensk Handel.
Dyrast är kreditkortbetalningar där kostnaden per köp i genomsnitt är 10 kronor. Kreditkorten står för 20 procent av köpen inom handeln men hela 50 procent av kostnaderna för butikerna.
Enligt rapporten tjänar bankerna minst en miljard kronor mer på kortbetalningarna än vad som är motiverat för att täcka kostnaderna.
– Det är bara bankerna som tjänar på att kostnaderna för kortbetalningar förblir dolda. För att öka konkurrensen och få effektivare betalningar måste de faktiska kostnaderna och avgifterna bli synliga, säger Bengt Nilervall.
För intervjuförfrågningar eller mer information kontakta gärna:
Bengt Nilervall, betalansvarig
010-471 85 44
Erik Boman, pressekreterare
010-471 86 50
erik.boman@svenskhandel.se
Svensk Handel är till medlemsantalet den största organisation inom Svenskt Näringsliv. Vi har 13 000 medlemsföretag med sammanlagt 23 000 arbetsplatser, där 300 000 människor är verksamma i olika branscher inom parti-, detaljhandel och import.www.svenskhandel.se
Kontakter
Hans TjernströmPresschef
Hans Tjernström är presschef på Svensk Handel.
Mattias HolmqvistPressekreterare
Mattias Holmqvist är pressekreterare på Svensk Handel.
Bilder
Dokument
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Ny rapport – så handlar Sverige23.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
För första gången kan Svensk Handel i rapporten ”Handelskartan – så handlar Sverige” visa hur köpkraften väntas utvecklas i Sveriges kommuner fram till 2035. Rapporten visar också att fler konsumenter väljer att handla lokalt i småstäderna och att handelns utveckling ser alltmer olika ut i olika delar av landet.
Ny tullavgift dämpar lågprishandeln från Asien22.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för september månad till 13,4 miljarder kronor. Det är en minskning med 7 procent jämfört med samma månad förra året.
Brotten kostar handeln 22,9 miljarder – i dag drar Säkerhetsveckan igång19.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag inleds Svensk Handels årliga Säkerhetsvecka. I år står stöldbrottslighetens omfattande kostnader i centrum. Med en samlad nota på 22,9 miljarder kronor vill Svensk Handel synliggöra brottens konsekvenser och sätta press på politiken och rättsväsendet att agera.
Majoriteten av stölderna i handeln polisanmäls inte19.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fyra av tio butiker utsattes för stöld under den senaste veckan. Samtidigt polisanmäls inte 58% av stölderna. Det visar Svensk Handels senaste Trygghetsbarometer för tredje kvartalet 2026. En vanlig anledning till att butiker avstår från att anmäla är att de inte tror att anmälan kommer att leda till åtal eller dom.
Bred uppgång för modehandeln i september14.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Modehandeln inledde hösten med ökad försäljning i både butik och på nätet. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade klädförsäljningen med 6,2 procent och skoförsäljningen med 6,4 procent i september jämfört med samma månad förra året. Samtliga prissegment utvecklades positivt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

