Handeln redo att påverka utvecklingen
31.3.2011 07:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Handeln ska i större utsträckning vara med och påverka utvecklingen av projekt som rör infrastrukturen. Det anser Svensk Handels Storstadsforum i Stockholm som består av ledande företrädare från bland annat branschorganisationer, handelsföretag, myndigheter, kommunikationsbolag, arkitektkontor, fastighetsbolag med flera.
– Det är viktigt att handelsföretagen är med i processen för hur handel och service integreras i nya stadsdelar. Svensk Handels Storstadsforum ser just nu fram emot sådant samarbete i Västra City och Norra Djurgårdsstaden, säger Anette Wesström Sundqvist, som sitter med i gruppen och är vd för Fourfield AB där NK Sport & Fritid ingår.
Svensk Handels Storstadsforum bildades i början av 2010. Ambitionen är att bli ett ledande forum och på ett övergripande plan och med ett brett perspektiv utbyta tankar med fokus på utveckling av handel och näraliggande näringar med utvecklingspotential i regionen. Svensk Handel vill tillsammans med handelsföretag och olika intressenter främja en positiv och ansvarsfull utveckling av näringslivet med fokus på handeln och tjänstesektorer som samverkan med handeln. Stockholm blir en ännu attraktivare stad att bo, arbeta, studera och inte minst handla i. Målsättningen är dessutom att göra Stockholm till en ännu mer intressant stad för turister.
– Vi vill ha djärva satsningar som stärker Stockholms attraktionskraft. Det kan handla om att en symbolbyggnad eller annan satsning som stärker stadens attraktionskraft, säger Thomas Eulau, ansvarig för Stockholmsregionen och Svensk Handels Storstadsforum i Stockholm.
För intervju eller mer information ring gärna:
Thomas Eulau, ansvarig för Svensk Handels Storstadsforum i Stockholm, 0706-98 39 49
Lars G. Ohlsson, pressekreterare, Svensk Handel, 010-47 18 623
Regeringsgatan 60, 103 29 Stockholm
Tel 010-47 18 500, Fax 010-47 18 865, svenskhandel.se
Nyckelord
Kontakter
Hans TjernströmPresschef
Hans Tjernström är presschef på Svensk Handel.
Mattias HolmqvistPressekreterare
Mattias Holmqvist är pressekreterare på Svensk Handel.
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
TEKO, Sveriges Textil- och Modeföretag, och Svensk Handel, bildar ett gemensamt bolag med avsikt att bli producentansvarsorganisation för textil11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handel och TEKO, Sveriges textil- och modeföretag, har tagit var sitt styrelsebeslut om att bilda ett gemensamt aktiebolag som ska verka för att bli producentansvarsorganisation för textil i Sverige. Beslutet sker i nära samråd med medlemsföretag från Teko och Svensk Handel.
Modehandeln gick starkt i maj11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Modehandeln fortsatte att utvecklas positivt i maj. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade försäljningen av kläder med 6,4 procent och försäljningen av skor med 7,6 procent jämfört med samma månad förra året.
Brotten fortsätter att öka - stölder för över 11 miljarder kronor i handeln8.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Stöldbrotten är ett större problem än någonsin för svenska handelsföretag. I en ny rapport kan Svensk Handel visa på att det under 2025 stals för 11,3 miljarder kronor. Resultatet är ett tecken på att den organiserade brottsligheten riktar ett större fokus mot handeln.
Second hand-marknaden tog fart i april3.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter ett svagt första kvartal fick second hand-marknaden ny fart i april. Försäljningen ökade med drygt sju procent jämfört med samma månad förra året och uppgick till nära 1,3 miljarder kronor. Starkast utveckling noterades för second hand-mode, som nådde den högsta aprilförsäljningen sedan mätningarna inleddes.
Studentfirandet väntas omsätta 1,8 miljarder – saker till hemmet toppar studenternas önskelista2.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Årets studentfirande väntas generera nära 1,8 miljarder kronor i försäljning för handeln. Samtidigt som omkring 87 000 elever tar studenten planerar drygt var fjärde svensk att vara med och fira. När studenterna själva får välja toppas önskelistan av saker till hemmet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
