SolidSport och Svenska Basketbollförbundet inleder samarbete

- Solidsport är väldigt tillgängligt och lätt att jobba med, säger förbundets generalsekreterare Johan Stark.
- Vi kommer nu även att jobba för att så många basketklubbar som möjligt ska använda sig av vår tjänst, säger Tobias Thalbäck, vd på SolidSport.
Ett slags startskott för samarbetet blev EM-kvalsuccén för herrarna i Uppsala i november, då SolidSport producerade den blågula krossen över Vitryssland inför ett fullsatt och kokande Fyrishov i Uppsala.
Även nästa kittlande EM-kval - mot Danmark i Malmö den 21 februari 2019 - kommer att sändas på SolidSports plattform.
- Det var en väldigt bra produktion och intressanta inslag före matchen mot Vitryssland också. Att vi producerar matcher själva ger nya möjligheter för oss, allt ligger i våra egna händer. Det var roligt att ha med före detta landslagskaptenen Mats Levin som kommentator exempelvis. Vi lyssnar alltid om tv vill sända men det är en trygghet att vi kan leverera bra sändningar själva och Solidsport är en bra partner i det, säger Johan Stark.
EM-kvalet är dock bara toppen på isberget av basketmaterial som kommer att återfinnas hos SolidSport.
Superettan kommer att sändas de kommande två åren, och populära ungdomsturneringar som USM, USM Final Four och Miki Herkel Cup kommer finnas tillgängliga hos SolidSport fyra år framöver.
- Solidsport är väldigt tillgängligt och lätt att jobba med, vi vill hela tiden sänka trösklarna och göra basketen tillgänglig och där passar Solidsport bra in, säger Johan Stark.
SolidSports vd Tobias Thalbäck kommenterar samarbetet:
- Vi är givetvis väldigt glada över att få jobba tillsammans med svensk basket flera år framåt. Vi fick känna lite på styrkan i sporten under EM-kvalet i Uppsala, och den var häftig. Förutom de i avtalet nämnda turneringarna så kommer vi nu gemensamt även att jobba för att så många basketklubbar som möjligt ska använda sig av vår tjänst.
Svenska Basketbollförbundet sällar sig nu till en växande skara av idrottsförbund som väljer att samarbeta med SolidSport.
Bara under de senaste månaderna så har längre avtal slutits med Svenska Bordtennisförbundet, Svenska Handbollförbundet, Svenska Badmintonförbundet och Svenska Fäktningsförbundet.
- Användningen av video och livestreaming ökar i hela samhället och på detta vis hoppas vi kunna skapa en gemensam plattform för svensk basket där vi kan hitta våra matcher men där föreningarna också kan hitta en extra intäktskälla, säger Johan Stark.
- Allt fler förbund ser fördelarna i att äga sina egna tv-rättigheter, och på det sättet ta befälet över sin egen idrott. Vi är ödmjukt väldigt stolta över den tjänst vi tillhandahåller, men vi blir som allra nöjdast när de positiva effekterna syns hos förbund och föreningar - våra partners, säger Tobias Thalbäck.
Du hittar Svenska Basketbollförbundets SolidSport-kanal här >>>
Nyckelord
Kontakter
Johannes WohlertMarknads - och kommunikationsansvarig
Övergripande kommunikationsfrågor kring SBBF samt marknadsfrågor och kommersiella rättigheter.
Bilder

Länkar
Om
Svenska Basketbollförbundet, som bildades 1952, har i uppgift att leda utvecklingen av basket i Sverige. Prioriterade områden är tävling, utveckling/utbildning och landslagsverksamheten. Vi vill vara Sveriges mest tillgängliga nationalsport.
Följ Svenska Basketbollförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Basketbollförbundet
Ackreditering till kommande EM- och VM-kvalmatcher5.11.2025 08:58:45 CET | Pressmeddelande
Den 13 november spelare det svenska damlandslaget EM-kval mot Litauen i Norrköping, och 1 december spelar herrlandslaget VM-kval mot Slovenien i Scandinavium. Så här kan media ackreditera sig för att bevaka landskamperna på plats.
Herrlandslagets VM-kvaltrupp uttagen3.11.2025 08:00:33 CET | Pressmeddelande
Efter sommarens historiska insatser i EuroBasket vänder nu herrlandslaget blickarna mot nästa utmaning och det första fönstret av VM-kvalet, där en historisk match i Scandinavium väntar. Här är de 16 spelarna som kallats till VM-kvalfönstret i månadsskiftet november-december.
Damlandslagets EM-kvaltrupp uttagen14.10.2025 08:09:53 CEST | Pressmeddelande
Resan mot Basket-EM på hemmaplan 2027 inleds i Norrköping den 13 november, och det svenska damlandslaget inleder färden med en mixad trupp, där etablerade spelare och nya spännande namn ska bygga mot framtiden. Här är de 15 spelarna som kallats till EM-kvalfönstret i november.
Skandia ny huvudpartner till Svenska Basketbollförbundet25.8.2025 16:19:41 CEST | Pressmeddelande
Skandia och Svenska Basketbollförbundet presenterar idag ett nytt partnerskap över fyra år där Skandia träder in som förbundets nya huvudpartner. Partnerskapet omfattar stöd till både senior- och ungdomslandslagen samt till den breda ungdomsverksamheten runt om i landet och syftar till att främja hälsa, gemenskap och jämställdhet i samhället.
Herrlandslagets EM-trupp uttagen23.8.2025 14:37:02 CEST | Pressmeddelande
27 augusti är det uppkast i EuroBasket 2025 när herrlandslaget tar sig an värdnationen Finland i Tammerfors. Nu har förbundscoacherna tagit ut truppen som kommer att representera Sverige i mästerskapet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

