Ving AB

Spanien fortsatt i resetoppen under 2018 - men Egypten och Gambia ökade mest

Dela
Gran Canaria, Mallorca och Rhodos toppar listan över de mest populära resmålen hos svenskarna som reste med Ving under det gångna året. Spanien förblir favoritlandet men Egypten, Gambia och Turkiet klättrar i placeringar på topplistan och spås öka ännu mer under det kommande året.
Puerto de Soller, Mallorca. Foto Mats Högberg
Puerto de Soller, Mallorca. Foto Mats Högberg

Under 2018 köpte närmare 2 miljoner svenskar en paketresa utomlands. Av dem var det en dryg tredjedel som reste med Ving och allra flest valde en resa till Spanien och då främst till Gran Canaria och Mallorca.

− Det är de klassiska resmålen som dominerar listan över svenskarnas favoritresmål. Vi har arrangerat resor till både Gran Canaria och Mallorca i över 60 år och trots att väldigt många har besökt öarna ett flertal gånger finns det nya saker att uppleva. Inte minst på grund av att man hela tiden utvecklar resmålen med nya hotell, restauranger, strandpromenader och utflyktsmål, säger Anna Hagberg, tf. informationschef Ving.

Under helgerna är det många som planerar sina semestrar och hos Ving kan man nu boka sin resa både till innevarande vinter, sommaren 2019 och nästa vinter 2019/2020. Till sommaren 2019 är det främst till de klassiska resmålen i Spanien och Grekland som flest har bokat en resa, men intresset för Turkiet har kommit tillbaka och sommarens nyhet Albanien väcker nyfikenhet och har lockat många att boka en resa till resmålet Saranda.

Till vintern 2019/2020 fortsätter Ving sin satsning på den vietnamesiska ön Phu Quoc och det lilla Västafrikanska landet Gambia. I Gambia har det första Sunprime-hotellet på den afrikanska kontinenten, Sunprime Tamala Beach, öppnat och till 2019/2020 kommer antalet platser till landet att öka med ytterligare 75 procent och det blir non stop-flygningar från Stockholm.

Hit reste flest svenskar under 2018:

1. Gran Canaria
2. Mallorca
3. Rhodos
4. Cypern
5. Kreta
6. Teneriffa
7. Turkiska sydkusten
8. Phuket, Thailand
9. Egypten
10. Kap Verde

För ytterligare information eller högupplösta bilder, kontakta:
Anna Hagberg, tf. informationschef Ving, tel 0709-513158, anna.hagberg@ving.se

Kontakter

Bilder

Puerto de Soller, Mallorca. Foto Mats Högberg
Puerto de Soller, Mallorca. Foto Mats Högberg
Ladda ned bild
Ladda ned bild

Om

Ving AB
Ving AB
Rålambsvägen 17
10520 Stockholm

https://www.ving.se/

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), som med en marknadsandel på 31 procent är Nordens ledande semesterföretag. Ving etablerades 1956 och har lång erfarenhet av att erbjuda svenska semesterfirare såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I NLTG ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Ving utökar chartern från Luleå med attraktiva sommaravgångar till Rhodos9.12.2025 10:07:58 CET | Pressmeddelande

Mitt under högsäsongen kan norrbottningarna glädjas åt ytterligare en charterdestination från Luleå Airport när Ving lanserar Rhodos som en nyhet. Första flyget lyfter den 24 juni och därefter erbjuds avgångar fram till och med den 19 augusti. För resenärer i Norrbotten innebär satsningen smidiga resor till en av Medelhavets mest uppskattade öar – utan mellanlandning. Satsningen kompletterar sommarens övriga destinationer; Mallorca, Cypern och Kreta.

Reseboom under Black Week2.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande

Det är inte bara inredning, kläder och elektronik som skapar köplust bland svenskarna under Black Week. I år passade extra många på att unna sig en resa till varmare breddgrader, där sommarresorna var extra hett villebråd. Under Black Week såg Sveriges största resebolag Ving en ökning med hela 40 procent på sålda sommarresor jämfört med samma tid i fjol. Black Week följer därmed det starka bokningsmönster som resebolaget sett under hela hösten.

Ving utökar charterprogrammet från Kalmar– Cypern ny destination26.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Trycket på resebokningarna bland smålänningarna är stort just nu. Vinterns avgångar med Ving till Gran Canaria från Kalmar Airport är redan bokade till 75 procent. Likaså är det många som redan nu försäkrar sig om en sommarresa. Vings senaste statistik visar att antalet inbokade resenärer till sommaren har ökat med hela 54 procent jämfört med samma tid förra året. Nu utökar därför charterarrangören utbudet med fyra avgångar till en helt ny destination – Cypern.

Mer än varannan svensk tar med arbetet på semestern23.10.2025 10:07:29 CEST | Pressmeddelande

Nästa vecka stundar en av årets mest eftertraktade semesterveckor, höstlovet, och med det inleds också vintersäsongen då många svenskar lämnar mörker och kyla och reser till varmare breddgrader för avkopplande semester. Men inställningen till arbete på semestern har förändrats och det är långt ifrån alla som zoomar ut helt från arbetet. Mer än varannan svensk kombinerar semester med distansarbete, så kallad ”workation”. Det visar en nyligen genomförd YouGov-undersökning på uppdrag av Sveriges största researrangör Ving*.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye