Så upplevs kontakten med en chattbot

If utvecklas snabbt när det gäller robotik och användningen av Artificiell Intelligens, AI - men vad tycker och känner kunderna om att betjänas av en robot?
Att använda AI och robotik inom kundservice är ett nytt område och med chattbotarna Emma och Alvar är If en föregångare när det gäller användning och utveckling av robotik i försäkrings- och finansbranschen.
Kundfokus är centralt för If och försäkringsbolaget satsar på att utveckla tjänster tillsammans med sina kunder. If har genom flera forskningsprojekt tagit fram verklig och aktuell information om hur kunderna upplever att betjänas av robotmedarbetare.
Val är viktigt
Ifs CRM-enhet (Customer Relationship Managment) har gjort en undersökning av hur kunder upplever att avsluta sin kundrelation med If med en chattbot.
63 procent var positivt inställda till att låta en chattbot hantera uppsägningen. Nära 90 procent av respondenterna sa att de vill att uppsägningen av deras försäkring ska gå snabbt och utan att man placeras i kö.
- Det är viktigt att kunna erbjuda flera kanaler vid en uppsägning. I enkla fall kan kunderna använda chattboten, men i de mer komplicerade fallen känner de att de behöver och vill tala en kundserviceexpert, säger Ifs kundkommunikationschef Ulpu Tuominen.
- Kunderna är redo att testa nya tjänster och teknik, men vill ändå ha kvar den mänskliga kontakten i de viktigaste delarna eller när de känner sig osäkra på något.
Mänsklig medarbetare mest populära
I en färsk avhandling om AI som kundtjänstkanal inom If, studeras också upplevelserna från närmare 200 kunder med erfarenhet av chattboten Emma. Avhandlingen visade på viktiga utvecklingsområden.
- Våra kunder är villiga att använda Emma även i framtiden, men de är inte redo att välja detta alternativ framför mänskliga medarbetare på kundtjänst. Kunderna vill att deras problem ska lösas korrekt, och trevlig service påverkar positivt viljan att återvända till If igen, säger chefen för robotik på If, Asko Mustonen.
- Resultaten lyfte fram vikten av empati och att det fortfarande är den största särskiljande faktorn mellan chattbotar och mänskliga kundtjänstmedarbetare.
Bild: Pixabay
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Var tredje svensk känner julstress – främst på grund av ekonomin18.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Var tredje svensk upplever stress eller oro inför julen. Av dessa anger nästan fyra av tio att privatekonomin är den främsta orsaken. Det visar en ny undersökning från If.
Allt färre omkommer i jultrafiken – här är Sveriges mest olycksdrabbade vägar16.12.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Ny kartläggning: Var fjärde anmäld motorskada kan bero på sent utförd service8.12.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
En ny kartläggning från If visar att var fjärde anmäld bilskada som rör bilens motor och drivlina kan bero på att bilen servats för sent eller inte alls. – Man kan inte ”serva ikapp” en bil. Att skjuta upp service ökar både risken för dyra reparationer och sämre säkerhet, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
If i utökad julkampanj med Röda Korset1.12.2025 08:18:36 CET | Pressmeddelande
Även den här julen syns If och Röda Korset i en gemensam kampanj, för att belysa behovet av hjälp till människor i utsatthet. I år utvidgas kampanjen dessutom till Norge och Danmark.
Nordisk undersökning: Träning och ökad ekonomisk trygghet minskar stressen mest13.11.2025 06:31:00 CET | Pressmeddelande
Regelbunden fysisk aktivitet och ökad ekonomisk trygghet är det som skulle minska svenskarnas vardagsstress mest. Det visar Ifs nordiska undersökning om stress och arbetsplatshälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

