Så vårdar du vinterdäcken rätt under sommarvilan
18.4.2017 09:34:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

Nu har påskveckan inletts och det är hög tid att skifta till sommardäck. Från och med påskdagen (16 april) får man inte längre köra med dubbade vinterdäck om inte underlaget kräver det. Försäkringsbolaget If har samlat några tips på vad man som bilägare bör tänka på innan vinterhjulen rullas undan.
Viktigt att tvätta hjulen
Det är viktigt att vinterhjulen tvättas ordentligt innan de stuvas undan, annars finns risk för sämre väggrepp, och därmed ökad olycksrisk. Om inte däcken rengörs grundligt kan både friktionsförmågan och gummits mjukhet försämras, helt i onödan.
– Få bort asfalt, salt och kemikalier som har fastnat på däck och fälg. Det finns specialborstar för detta ändamål, men man kommer långt med en gammal diskborste. Många använder vanligt diskmedel, men det finns också särskilt tvättmedel att köpa på bensinstationer och liknande, säger Dan Falconer, motorspecialist på If.
Eftersom fälgar lätt rostar är det viktigt att rensa och torka dessa ordentligt. Det är också viktigt att skölja bort alla rester av såpa och starka avfettningsmedel som många använder på fälgarna.
– Använd massor av rent vatten för att bli av med alla kemikalier som däck och fälgar utsatts för i flera månader. Om du använder högtryckstvätt så håll lite avstånd och använd aldrig fullt tryck. Däcken är inte konstruerade för att tåla det, säger Dan Falconer.
Se upp för däcktjuvar
Det är ganska vanligt att däck blir stulna på våren när många skiftar till sommardäck. Tjuvarna passar helt enkelt på när det är få runt omkring som reagerar över att någon monterar av däcken på en bil, eller bär på däck utanför ett förråd.
– Tänk på att förvara omonterade däck i låst förråd eller garage. Om du förvarar dempå däckhotell är det viktigt att du blir garanterad att hotellet tar ansvar för däcken och kompenserar dig ifall de blir stulna, säger Dan Falconer.
Däck ska förvaras mörkt, torrt och svalt. Allra helst ska de lagras hängande, på fälg.
Stockholmare åker till däckfirma – norrlänningar byter själva
En tidigare undersökning från If visar att de flesta norrlänningar väljer att byta däcken själv medan en majoritet av stockholmare hellre åker till däckfirman.
Att byta däck själv är vanligast i Norrbottens län, enligt undersökningen - 65 procent av de svarande gör det hemma. Nästan lika vanligt är det i Västerbotten och Jämtland. Bara runt en fjärdedel av de svarande åker till en däckfirma i de tre länen.
Annat är det i Skåne och Stockholm – där säger fler än hälften av de svarande att de hellre betalar en fackman för att göra jobbet.
– Till viss del är det nog en attitydfråga. I Stockholm är däckfirmorna fler och därför känns det också mer naturligt att lämna in bilen. I norr ses nog däckbyte mer som ett arbete man förväntas göra själv, säger Dan Falconer.
Ifs tips - så rengör och förvarar du däcken:
- Få bort asfalt, salt och kemikalier som har fastnat på däck och fälg. Det finns specialborstar för detta ändamål, men du kommer långt med en gammal diskborste. Många använder vanligt diskmedel, men det finns också särskilt tvättmedel att köpa på bensinstationer och liknande, säger Dan.
- Eftersom fälgar lätt rostar, är det viktigt att rensa och torka dem ordentligt. Det är också viktigt att skölja bort alla rester av såpa och starka avfettningsmedel, om du använder sådant.
- Använd massor av rent vatten för att bli av med alla kemikalier som däck och fälgar utsatts för i flera månader. Om du använder högtryckstvätt så håll lite avstånd- och ha aldrig fullt tryck. Däcken är inte konstruerade för att tåla det.
- Däck ska förvaras mörkt, torrt och svalt.
- Allra helst ska däcken lagras hängande, på fälg.
Om däcken stjäls
Däck som tillhör bilen omfattas av stöldförsäkringen om de är monterade på bilen eller förvaras i ett låst utrymme – till exempel i garage eller förråd. Gör det gärna ännu krångligare för tjuven genom att märka hjulen med märkDNA.
Om däcken blir stulna – kontakta ditt försäkringsbolag.
Om undersökningen:
12 000 personer i hela Sverige har svarat på frågan ”Hur byter du däck?” i samband med en webbtävling hos If under oktober och november 2016. Frågan och fler resultat kan ses på https://www.if.se/privat/forsakringar/bilforsakring/dack/dack-tavling.
Län där högst andel byter själva, i %
Norrbotten 65 (Anlitar fackman/firma: 22)
Västerbotten 64 (Anlitar fackman/firma: 26)
Jämtland 61 (Anlitar fackman/firma: 26)
Län där högst andel anlitar fackman/firma, i %
Skåne 54 (Byter själv: 36)
Stockholm 52 (Byter själv: 37)
Halland 47 Byter själv: 41)
Då har du vinterdäck
Du får ha vinterdäck mellan 1 oktober och 15 april.
Du måste ha vinterdäck mellan 1 december och 31 mars, om det är vinterväglag.
Det är förbjudet att köra med dubbade vinterdäck mellan 15 april och 1 oktober, om det inte är vinterväglag.
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Varannan svensk har känt sig ensam – mest påtagligt bland unga vuxna25.3.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Ofrivillig ensamhet är en betydande hälsoutmaning i Sverige. Nya siffror från Ifs nordiska hälsorapport visar att varannan svensk har känt sig ensam under det senaste året och att unga vuxna, särskilt kvinnor, i högre grad än andra upplever ensamhet regelbundet.
Vändningen: Nu minskar sjukskrivningar av stress18.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera års ökning minskar antalet stressrelaterade sjukskrivningar i Sverige. – Jag hoppas att detta är en positiv trend som håller i sig, säger Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på If.
Ökad oro bland svenska husägare att drabbas av väderrelaterade skador13.3.2026 08:35:57 CET | Pressmeddelande
Var tredje husägare är orolig för att hemmet ska drabbas av väderrelaterade skador. Oron har ökat markant de senaste fem åren. Trots det står en av tre husägare dåligt förberedda inför de konsekvenser ett oväder kan medföra. Det visar en ny Sifo-undersökning som Verian genomfört på uppdrag av If.
Fler vattenskador i fritidshus: många orsakas av sönderfrusna rör11.3.2026 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Efter en lång och kall vinter ser många fram emot att öppna upp sina fritidshus för säsongen. Men årets stugpremiär kan bjuda på en ovälkommen nyhet. Under januari och februari ökade vattenskadorna i fritidshus med cirka 70 % jämfört med i fjol, visar ny statistik från If. Många av skadorna beror på sönderfrusna vattenledningar och If uppmanar fritidshusägare att vara extra noggranna när de öppnar upp huset för säsongen.
Kvinnor mitt i livet oroar sig mest för långtidssjukskrivning8.3.2026 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Kvinnor upplever i högre grad än män långvarig negativ stress och fler stressrelaterade symtom. Nästan var fjärde kvinna oroar sig för att bli långtidssjukskriven, och bland kvinnor i åldern 30–44 år är oron särskilt tydlig. Det visar Ifs stora undersökning om hälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

