E.ON blir delägare i finsk IT-plattform för eMobility.
10.1.2019 14:30:00 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Virta befinner sig i en stark tillväxtfas. Företaget har en ledande teknologi när det gäller hantering av betalning och styrning och kontroll av själva laddningsprocessen. Det finska ligger särskilt långt framme när det gäller att möte fluktuationerna i energisystemet som orsakas av en växande andel förnybar energi som kan mötas genom laddning av elfordon, exempelvis laststyrning och möjligheten att återföra bilens el till elnätet, så kallat vehicle-to-grid. Detta kan jämna ut effektbehovet och därmed sänka kostnaderna för elbilsägarna.
– Framtidens resor och trafik bygger starkt på IT-teknik. Som delägare i Virta ingår vi i en företagsgrupp som har tillgång till den expertis som behövs för utvecklingsarbetet. På så sätt kan vi vara med och bygga framtidens resor och trafik, säger Marc Hoffmann, Sverigechef för E.ON.
Virta och E.ON har redan nu ett starkt operativt samarbete. E.ONs nätverk som består av tusentals laddstationer för elbilar från Norge i norr till Rumänien i söder fungerar redan nu i betydande utsträckning med teknik från Virta. Dessutom arbetar företagen tillsammans med vehicle-to-grid lösningar. Det gemensamma målet för E.ON och Virta är att göra det enkelt att vara elbilsägare, både för privatpersoner och företag, och att utveckla en gemensam standard för smart laddning av elfordon.
Kontakter
Johan AspegrenPresschef E.ON
Tel:+46 70 655 58 75johan.aspegren@eon.seBilder

Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON kommenterar: Elektrifiering och stabila elnätspriser11.6.2026 15:40:48 CEST | Nyheter
Investeringarna i elnätet fortsätter på historiskt höga nivåer, samtidigt ser E.ON framför sig en betydligt mer stabil prisutveckling under återstoden av den nuvarande regleringsperioden. Gustav Wengen, chef för Kund och Marknad på E.ON Energidistribution, svarar på några av de vanligaste frågorna om elnätet just nu.
Pressinbjudan: Taklagsfest för E.ONs hållbara transformatorstation i Karlshammar11.6.2026 13:04:25 CEST | Pressmeddelande
Nu når bygget av E.ONs nya transformatorstation i Karlshammar en viktig milstolpe. Den unika stationsbyggnaden i trä står färdig och den 17 juni bjuder E.ON och Omexom in till taklagsfest för att uppmärksamma projektet och tacka alla som bidragit till att göra det möjligt.
E.ON investerar 37 miljoner i elnätet mellan Hemsjö och Fridafors10.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON investerar 37 miljoner kronor i en omfattande förnyelse av regionnätet mellan Hemsjö, Fridafors och Granö i Blekinge och Kronoberg. Projektet ska öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa bättre förutsättningar för elektrifiering och regional utveckling.
De klimatpåverkande utsläppen rasar i Örebro – halverade på ett år9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Utsläppen från E.ONs fjärrvärmeproduktion i Örebro fortsätter att minska i snabb takt. Sedan 2021 har de totala koldioxidutsläppen minskat med 63 procent, och bara det senaste året med hela 51 procent. Minskningen drivs framför allt av en kraftig nedgång i användningen av fossila bränslen.
Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro4.6.2026 14:19:56 CEST | Pressmeddelande
När medarbetare på E.ONs bränsledepå i Örebro upptäckte att en berguvshona slagit sig ner i en av företagets flishögar fattades ett ovanligt beslut. Området spärrades av, verksamheten anpassades och ett vindskydd byggdes för att ge den fridlysta fågeln bästa möjliga förutsättningar att häcka. Nu har insatsen gett resultat. En berguvsunge har kläckts och nyligen ringmärkts av Närkes Ornitologiska Förening.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
