En timmes promenad om dagen för hunden
7.5.2012 09:15:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

63, 8 minuter – så länge får en hund i Sverige vara ute på promenad varje dag. Det visar en undersökning med över tusen hundägare som försäkringsbolaget If gjort.
För både hunden och dess ägare är promenaden en viktig aktivitet. Alla hundar behöver komma ut och göra ifrån sig och husse och matte får motion och frisk luft.
Den genomsnittliga tiden som hunden får komma ut på promenad är 63,8 minuter. Åtta av tio går ut mer än en halvtimme varje dag med sin hund. Det visar en undersökning med 1 120 hundägare som försäkringsbolaget If gjort.
- Hundar har det generellt sett bra i Sverige. Men vi ser att övervikt och fetma hos hundar är problem som ökar. Därför är det viktigt att ta sig tid för sin hund och se till att den får motion, säger Jenny Stenberg, djurspecialist på försäkringsbolaget If.
För hunden är promenaden även en viktig social aktivitet. Den behöver få ta in olika dofter och känna sin omgivning.
- Det känns givetvis lättare att gå ut nu i maj än under snöstorm i januari. Men för hunden gör vädret ingen större skillnad. Den behöver alltid sin dagliga dos av rastning och blir gladare ju mer den får vara ute, säger Jenny Stenberg.
Fakta:
”Ungefär hur många minuters promenad får din hund varje vardag?”
0-5 minuter 1 %
6-10 minuter 1 %
10-20 minuter 6 %
20-30 minuter 9 %
31-60 minuter 30 %
1-2 timmar 50 %
Vet ej 3 %
Undersökningen med 1 120 hundägare gjordes av YouGov på uppdrag av If i mars 2012.
Nyckelord
Kontakter
Caroline StarckInformationschef
Tel:070-628 23 63caroline.starck@if.seJessica KällmanPressansvarig (föräldraledig)
jessica.kallman@if.seOsvald WiklanderVik. pressansvarig
Tel:+46 73 386 60 56osvald.wiklander@if.seBilder
Om
If är Nordens största försäkringsbolag, med över 4,5 miljoner kunder, både privatpersoner och företag. If har huvudkontor i Sverige och även verksamhet i Baltikum.
Vi försäkrar vart femte hem och personbil i Norden och erbjuder personförsäkring för individer och företag.
Vi är 10 000 anställda, fördelade på flera affärsområden och länder som tillsammans ser till att våra privatkunder och företagskunder får rätt hjälp.
If är helägt av finländska Sampo, som är noterat på Nasdaq-börsen i Helsingfors, Stockholm och Köpenhamn. 2025 blev Topdanmark en del av If.
Vårt löfte till våra kunder är kärnan i vår identitet – If hjälper mycket.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Fler kollisioner mellan bilar och elsparkcyklar i vårtrafiken20.4.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
När våren kommer och allt fler tar fram elsparkcykeln ökar också risken för kollisioner i trafiken. Ifs trafikolycksstatistik visar att flest olyckor sker i maj och juni, oftast i rusningstrafik på vardagar.
If lanserar Help a lot Award – ett nordiskt initiativ för att stödja idéer som motverkar ensamhet15.4.2026 09:05:00 CEST | Pressmeddelande
Ofrivillig ensamhet är en av vår tids största folkhälsoutmaningar och påverkar människor i alla åldrar och från olika bakgrunder. Enligt Ifs nordiska hälsorapport har mer än hälften av svenskarna känt sig ensamma och sju av tio uppger att det har påverkat deras hälsa negativt. För att bidra till att minska ofrivillig ensamhet lanserar If Help a lot Award – ett nordiskt initiativ som ska identifiera, stödja och synliggöra projekt och idéer med potential att minska ensamhet och stärka sociala relationer.
Många drabbade av stormen Dave – över 500 skador anmälda8.4.2026 13:36:30 CEST | Pressmeddelande
Efter helgens storm har många hushåll runt om i Sverige drabbats av skador på sina hem och tomter. Försäkringsbolaget If har tagit emot drygt 500 skador kopplade till stormen Dave, som drog in över delar av landet under påsken.
Var femte kvinna har känt sig utanför på grund av sociala medier8.4.2026 09:58:00 CEST | Pressmeddelande
Sociala medier påverkar känslan av att höra till. Var femte kvinna i Sverige har känt sig socialt utanför eller mindre värd på grund av innehåll i sociala medier. Siffran är dubbelt så hög bland kvinnor jämfört med män. Det visar Ifs nya nordiska hälsorapport.
Varannan svensk har känt sig ensam – mest påtagligt bland unga vuxna25.3.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Ofrivillig ensamhet är en betydande hälsoutmaning i Sverige. Nya siffror från Ifs nordiska hälsorapport visar att varannan svensk har känt sig ensam under det senaste året och att unga vuxna, särskilt kvinnor, i högre grad än andra upplever ensamhet regelbundet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

