Inera och Försäkringskassan säger upp samarbetsavtal om gemensam tjänstelegitimation
E-identitet för offentlig sektor, Efos, skulle bli en gemensam lösning för tjänstelegitimation för Ineras och Försäkringskassans kunder. Men olika behov och kravbilder gör att man nu säger upp samarbetsavtalet.
– Våra kunder inom det statliga området har andra krav jämfört med Ineras kunder som finns inom kommunal och landstingsdriven hälso- och sjukvård. De olika kraven leder till väldigt olika kostnader för tjänsten och därmed är det mer logiskt att vi i stället har två olika driftställen för tjänsten, säger Stefan Olowsson.
De myndigheter, kommuner och landsting som skulle börja använda Efos får nu fortsätta med Ineras tjänstelegitimationslösning SITHS respektive Försäkringskassans MCA. Dessa tjänster påverkas inte negativt av att avtalet sägs upp, det innebär snarare en återgång till att fokusera på de tjänsterna.
– Vi har i arbetet utvecklat ett antal nya säkerhetskomponenter som vi nu kan installera på varsitt håll med en gemensam underleverantör, säger Petter Könberg, avdelningschef på Inera.
Arbetet med Efos har visat att det finns behov av en ökad samverkan kring tjänstelegitimationer för offentliga sektorn och en positiv effekt är att man nu har en tydligare kravbild och ser att förutsättningarna är bättre för ett nytt tag i frågan.
– Vi kommer att ta upp frågan om en gemensam statlig tjänstelegitimation med den nya myndigheten för digital förvaltning, DIGG, säger Stefan Olowsson.
Detta beslut gäller bara arbetet med Efos. Inera och Försäkringskassan har samarbetsavtal inom andra områden och dessa påverkas inte.
Vid frågor kontakta:
Petter Könberg, avdelningschef Inera, 070-341 34 74
Stefan Olowsson, it-direktör Försäkringskassan, genom Försäkringskassans presstjänst 010-116 98 88
Länkar
Om
Följ Försäkringskassan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan
Barn med adhd och autism – större behov av stöd som vuxna9.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
När barn som diagnostiseras med adhd eller autism blir vuxna har de betydligt större behov av stöd från socialförsäkringen än andra. Det visar en ny analys från Försäkringskassan som följt 3 500 barn födda år 1998.
Gängkriminella använder socialförsäkringen för vit grundinkomst27.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Cirka 4000 av Sveriges runt 62 000 gängkriminella individer får en grundförsörjning från sjukpenning, sjukersättning eller olika arbetsmarknadsstöd. Det visar en ny rapport från den myndighetsgemensamma satsningen mot organiserad brottslighet som presenteras idag.
AI-verkstaden startar försöksverksamhet24.11.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Den AI-verkstad som Försäkringskassan utreder tillsammans med Skatteverket har nu startat sin första försöksverksamhet tillsammans med Mörbylånga kommun. – Genom praktiska tester får vi insikter och kan höja kvaliteten, både ur ett tekniskt och rättsligt perspektiv. Genom att kunna kvalitetssäkra ett antal tjänster redan i denna fas hoppas vi dessutom snabbt kunna skapa nytta i en kommande AI-verkstad, säger Helena Lundkvist som leder Försäkringskassans arbete med AI-verkstaden.
Norrbottningar åker till Finland för tandvård18.11.2025 11:30:33 CET | Pressmeddelande
Ny statistik från Försäkringskassan visar att norrbottningar är klart överrepresenterade bland svenskar som söker planerad tandvård utomlands. Samtidigt är Norrbotten ett av de län där antal behandlande tandläkare per capita är lägst i Sverige. Även personer från Västra Götaland och Stockholm sticker ut i statistiken men söker sig mest till Spanien – det visar ny statistik från Försäkringskassan.
Socialförsäkringen väntas kosta 10 miljarder mer nästa år22.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 väntas utgifterna för socialförsäkringen öka med ungefär 2 miljarder och landa på totalt 249 miljarder kronor, vilket motsvarar 17,5 procent av statens samlade utgifter. Under kommande år väntas ökningen bli större, cirka 10 miljarder år 2026, främst på grund av regeländringar inom statligt tandvårdsstöd, höjd pensionsålder och stigande löner. Det visar Försäkringskassans utgiftsprognos som idag skickas till regeringen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
