Högtrycksspolning säkrare med ny webbutbildning
Att arbeta med högtrycksspolning kan ge förslitnings- och vibrationsskador, men även livshotande skador om en felriktad vattenstråle går rakt genom en kroppsdel och förstör vävnader. Erik Ekstrand, känd från humorduon Erik och Mackan, guidar användaren genom Prevents webbutbildning och berättar om risker med jobbet, god ergonomi och rätt skyddsutrustning.
Utbildningen, som tagits fram i samverkan mellan Fastighetsanställdas Förbund, Saneringsföretagens riksförbund och Almega Saneringsföretagen, är ett viktigt steg mot ökad säkerhet i branschen.
– Högtrycksspolning är ett jobb där det finns risk för allvarliga skador, även om det inte är vanligt, säger Marcus Lindström, branschansvarig på Almega Saneringsföretagen och kanslichef på Saneringsföretagens riksförbund.
Torbjörn Jonsson, ombudsman och arbetsmiljöansvarig på Fastighetsanställdas Förbund, hoppas att utbildningen ska resultera i en bättre arbetsmiljö.
– Målet är att man ska känna sig tryggare och säkrare i sitt arbete och att det ska hända färre olyckor, säger han.
Både Torbjörn Jonsson och Marcus Lindström ser stora fördelar med utbildningen: den är kostnadsfri, lättillgänglig och kan användas både på företaget eller i självstudier hemma. Den passar även den som inte är van att sitta på skolbänken.
– Du får hjälp att förstå och få respekt för riskerna och bli motiverad och lära dig att använda skydden. Men utbildningen tar också upp hur man skapar en bra anda på arbetsplatsen och vad som gör en bra arbetsmiljö i stort, säger Amanda Wolgast, projektledare på Prevent.
Målgruppen är alla som jobbar med högtrycksspolning upp till 200 bar, som till exempel klottersanerare, eller med mycket höga tryck, upptill 5000 bar, som vid rengöring av rör och bilning av betong. En förhoppning är att nå nyanställda så att de lär sig rätt metoder från början. Utbildningen är kostnadsfri, fungerar på dator, surfplatta och mobil och tar mellan 1,5 till 2 timmar att genomföra individuellt eller i grupp.
Pröva webbverktyget Arbeta säkert med höga tryck här
Kontakt:
Amanda Wolgast, projektledare Prevent: 08-402 02 16
Marcus Lindström, branschansvarig Almega Saneringsföretagen och kanslichef Saneringsföretagens riksförbund: 070-345 69 03
Torbjörn Jonsson, ombudsman och arbetsmiljöansvarig, Fastighetsanställdas Förbund: 08-696 11 62
Marianne Zetterblom, kommunikatör Prevent: 08-402 02 52
Nyckelord
Kontakter
Andreas ErikssonPress- och kommunikationsansvarig
Tel:0722 35 61 17andreas.eriksson@almega.seOm
Almega Serviceföretagen är bransch- och arbetsgivarorganisationen för landets serviceföretag, där branscherna facility management, fönsterputs, hemservice, sanering och städ ingår. Totalt har föreningen 1 250 medlemsföretag som tillsammans sysselsätter över 44 000 personer.
Följ Serviceföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Serviceföretagen
Stockholmarna får betala när Stockholms stad övertar lokalvård i egen regi21.11.2025 15:48:47 CET | Pressmeddelande
I veckan röstade Stockholms stads kommunfullmäktige igenom budgeten för 2026. Ett kontroversiellt inslag är beslutet att öka andelen lokalvård i egen regi. Almega Serviceföretagen varnar för att detta blir ett dyrt och ineffektivt ideologiskt experiment som skattebetalarna får stå för.
Årets Städföretag 2025 går till Serviceföretaget PIMA7.11.2025 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Serviceföretaget PIMA har utsetts till Årets Städföretag 2025. Företaget är ett föredöme i branschen och visar att kvalitet och omtanke om personalen går hand i hand. Priset delas ut årligen till ett auktoriserat städföretag som visat på seriös och god företagsamhet.
Ny röst för städ-och servicebranschen– Paul Philip Abrigo kliver in som näringspolitisk expert30.10.2025 12:55:11 CET | Pressmeddelande
Serviceföretagen stärker upp med PR-erfaren opinionsbildare. Paul Philip Abrigo kommer närmast från Lumo Advice och har många års erfarenhet från politiken. Nu går han in som näringspolitisk expert på Almega Serviceföretagen.
Rutindikatorn: Svenskarna har använt Rut mer än nånsin20.10.2025 07:02:00 CEST | Pressmeddelande
Nu släpps Rutindikatorn för tredje kvartalet 2025. Ett framgångsrikt kvartal för rut-sektorn som har vuxit både sett till totalbelopp och antal rut-tillfällen jämfört med 2024. Totalt har det juli-september köpts rut-tjänster vid 1 035 452 tillfällen till ett värde av nästan 4,5 miljarder kronor. För det har rut-avdrag till ett värde 2 240 606 645 kronor betalats ut.
Almega Serviceföretagen: ”Stockholms stad har storhetsvansinne”8.10.2025 12:23:26 CEST | Pressmeddelande
Idag släppte styret i Stockholms stad sin budget för 2026. I den fortsätter man sitt projekt för att ta tillbaka så mycket lokalvård som möjligt till egen regi. Det är enligt Almega Serviceföretagen, bransch- och arbetsgivarorganisation för städföretagen med kollektivavtal, ett stort misstag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
