Alecta

Alecta investerar i onoterade IVC Group

Dela
Alecta har avtalat med EQT att förvärva en minoritetsandel i det onoterade brittiska veterinärklinikbolaget IVC Group. Investeringen uppgår till 75 miljoner brittiska pund, motsvarande ca 890 miljoner kronor.

IVC har ett nätverk av mer än 1.100 veterinärkliniker och djursjukhus och cirka 16.000 anställda i hela Europa. Företaget grundades 2011 och förvärvades av EQT i december 2016. I maj 2017 fusionerades IVC med Evidensia, en svensk veterinärgrupp med ett nätverk av 180 kliniker och sjukhus i Norden och Centraleuropa, som också ägdes av EQT. IVC har huvudkontor i Bristol i Storbritannien. Efter transaktionen ägs ca 20 procent av aktierna i bolaget av olika minoritetsinvesterare.

― IVC är ett ledande företag som nått framgång genom att driva på konsolideringen av en snabbt växande bransch. Nu får vi möjlighet att vara med och investera i bolaget i ytterligare en intressant tillväxtfas, säger Bo Selling, aktiechef på Alecta.

Vid frågor, kontakta
Hannes Hultcrantz
Presschef
+46 733 10 06 01
hannes.hultcrantz@alecta.se

Nyckelord

Om

Alecta
Alecta
Regeringsgatan 107
10373 Stockholm

+46 8 441 60 00https://www.alecta.se

Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar cirka 870 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,3 miljoner privatkunder och 34 000 företagskunder.

Följ Alecta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alecta

Rekordnotering för jobbonärer – 446 000 svenskar över 66 år har arbetsinkomster3.12.2025 09:30:20 CET | Pressmeddelande

Alecta myntade begreppet jobbonärer i samband med en studie om äldres inkomster 2016. Sedan dess har ordet ”jobbonär” blivit allmänt erkänt och antalet jobbonärer har ökat. Senast tillgängliga inkomstdata, från 2023, visar på en rekordnotering sedan vi började mäta fenomenet för knappt 10 år sedan. 446 000 svenskar som är 66 år eller äldre får inkomst från arbete. ”Det vi ser är alltså en generell senareläggning av hela nedtrappningsprocessen av arbetslivet, säger Staffan Ström”.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye