
Ungdoms-EM i Modern Femkamp på Fyrishov

Uppsala har fått äran att stå värd för Ungdoms-EM 2014 i Modern Femkamp. Arrangörer är Uppsala Modern Femkamp och Svenska Mångkampsförbundet och Fyrishov är tävlingsarenan. Sammanlagt kommer det att vara cirka 60 flickor och 70 pojkar från 22 olika nationer som tävlar under tre dagar.
Mellan den 18 – 21 juli kommer killar och tjejer från hela Europa att tävla i fäktning, simning och de sammanslagna grenarna löpning och pistolskytte, så kallat combined event.
Fakta om Modern Femkamp
Modern Femkamp består för juniorer av grenarna fäktning, simning 200 meter och kombinationsgrenen Combined Event som består av löpning 3200 meter samt skjutning med laserpistol. I combined event används jaktstart. Den tävlande får poäng i varje gren. Poängen läggs ihop och högst totalsumma inför Combined event startar först, segrare är den som först når mållinjen.
Fyrishov är Sveriges mest besökta arena och femte största besöksmål med drygt 1.6 miljoner besök årligen. Fyrishov har öppet alla dagar och arrangerar närmare 300 evenemang per år. Verksamheten består av bad, idrott och event.
Nyckelord
Kontakter
Helene LundevallProjektkoordinator
Tel:018-727 49 57helene.lundevall@fyrishov.seBilder
Om
Fyrishov är en av Sveriges mest besökta arenor med ca 1,5 miljoner besök årligen. Fyrishov har öppet alla dagar och arrangerar närmare 200 evenemang per år. Verksamheten består av bad, idrott och event.
Följ Fyrishov AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fyrishov AB
Fyrishov öppnar äventyrsbadet 28 juni - med begränsat antal platser och förbokning24.6.2021 15:48:18 CEST | Pressmeddelande
Fyrishov öppnar äventyrsbadet efter att ha hållit stängt sedan i början av december. För att följa rådande restriktioner gäller begränsat antal platser och förköp av biljetter. Utebadet på Fyrishov är öppet sedan den 28 maj och simhallen sedan 14 juni, alla delar med begränsat antal platser och förbokning.
Fyrishov öppnar simhallen 14 juni - med begränsat antal platser och förbokning8.6.2021 16:18:57 CEST | Pressmeddelande
Fyrishov öppnar simhallen för motionssimning efter att ha hållit badet stängt sedan årsskiftet. För att följa rådande restriktioner gäller begränsat antal platser och förköp av biljetter. Utebadet är öppet sedan den 28 maj med begränsat antal platser och förbokning och Äventyrsbadet beräknas öppna för allmänheten senare under juni.
Fyrishov öppnar utebadet 28 maj – med begränsat antal platser och förbokning21.5.2021 15:59:32 CEST | Pressmeddelande
Fyrishov öppnar utebadet för allmänheten efter att ha hållit badet stängt sedan årsskiftet. För att följa rådande restriktioner gäller begränsat antal platser och förköp av biljetter. Simhall och äventyrsbad beräknas öppna för allmänheten senare under juni.
Vinnare utsedd i arkitekttävlingen för Badutveckling Fyrishov2.12.2020 12:15:08 CET | Pressmeddelande
Vinnaren i arkitekttävlingen för projektet Badutveckling Fyrishov offentliggjordes under en digital prisceremoni den 1 december. Vinnande arkitekt är White Arkitekter med förslaget Norra Stadsparken.
Nu startar utvecklingen av Fyrishov23.6.2020 14:30:25 CEST | Pressmeddelande
2017 gav kommunfullmäktige Fyrishov uppdraget att förnya och utveckla bad- och simanläggningen. Nu är arbetet med att utveckla Fyrishov igång. Under sommaren visas en utställning med sju arkitektmodeller på ett framtida Fyrishov.

Fyrishov AB