Mångmiljonsatsning förnyar Norrköpings fjärrvärmenät
18.3.2019 16:31:02 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

– Fjärrvärmenätet i Norrköping började byggas redan i början av 50-talet, som ett av de allra första fjärrvärmenäten i Sverige. Ledningarna har stått sig väl, men naturligtvis kräver ett så pass gammalt nät en del underhåll. I år investerar vi totalt 70 miljoner kronor som dels går till reinvesteringar, dels till att ansluta nya kunder, berättar Charlotte Reidhav, chef för Energy Systems på E.ON.
Bland annat satsar E.ON 10 miljoner kronor på att byta ut fjärrvärmeledningen på Hörngatan och i stället lägga en ny under Trozelligatan. Ett omfattande arbete som startade i mars och beräknas pågå en bit in i september.
– Vi är medvetna om att vår närvaro kan ställa till det för boende, näringsidkare och trafikanter, men vi planerar arbetet noga för att påverka området och trafiken så lite som möjligt. Investeringen är en viktig satsning i Norrköpings infrastruktur och säkrar fjärrvärmeleveranserna till våra kunder i många år framöver, säger Charlotte Reidhav.
Kommunen passar på att se över vattenledningar
I samband med fjärrvärmearbetet ser även det kommunala bolaget Nodra över och förbättrar sina vattenledningar.
– E.ONs mål är att all energi som vi producerar och levererar ska vara hundra procent återvunnen eller förnybar senast 2025. I vår ambition att bygga det hållbara samhället strävar vi alltid efter att genomföra våra investeringar så smart vi kan, för att minimera påverkan på människa och miljö. Att samarbeta med andra aktörer, i det här fallet Nodra, är ett exempel på hur vi effektiviserar arbetet när vi gör nödvändiga investeringar i grundläggande samhällsfunktioner, säger Charlotte Reidhav, chef för Energy Systems på E.ON.
Kontakter
Pernilla SchougKommunikationschef E.ON Energilösningar
Tel:+46 70 655 14 85pernilla.schoug@eon.seBilder

Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON om regeringens och Sverigedemokraternas debattartikel ”Nu tar vi steg mot färre elområden” i Dagens Industri den 29 maj29.5.2026 09:20:53 CEST | Pressmeddelande
E.ON välkomnar att regeringen och Sverigedemokraterna lyfter frågan om Sveriges elområden och behovet av mer likvärdiga elpriser i landet. Frågan är viktig för både svensk konkurrenskraft, elektrifieringen och förtroendet för energiomställningen.
E.ON minskar koldioxidutsläppen kraftigt – men nästa klimatutmaning växer fram i soporna29.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ONs klimatpåverkande utsläpp i Norden har minskat kraftigt de senaste åren. Sedan 2021 har de totala koldioxidutsläppen minskat med cirka 38 procent, och bara det senaste året med 8 procent. Den största drivkraften är en omfattande utfasning av fossila bränslen i fjärrvärmeproduktionen. Men samtidigt växer en ny klimatutmaning fram, plasten i avfallet.
Sollefteå blir ny nod för AI-infrastruktur – E.ON ansluter 200 MW28.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON Energidistribution och det isländska datacenterbolaget atNorth har tecknat avtal om en elanslutning på 200 MW till en ny AI-anläggning i Sollefteå – en av de största konsumtionsanslutningarna i E.ONs historia.
E.ON investerar drygt 20 miljoner i Tollarp – stärker elförsörjningen och beredskapen i Kristianstadsområdet26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON investerar drygt 20 miljoner kronor i en omfattande uppgradering av transformatorstationen i Tollarp. Satsningen ger förutsättningar för tillväxt och kundnytta genom att stärka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer robust elnät för hushåll, företag och samhällsviktig verksamhet i området.
Hundratals ungdomar städar Malmö – stor kraftsamling för en renare stad22.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 26 maj samlas ungdomar, föreningsliv, företag och Malmöbor i initiativet ”Malmö börjar med oss” – en stor gemensam städdag för att göra staden renare och mer trivsam. Städinsatsen sker i områden runt Sofielund, Möllevången, Rådmansvången och Davidshall och väntas samla 400 unga deltagare från Malmös föreningsliv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
