Åklagarmyndigheten

Juholtärendet: förundersökning om bedrägeri läggs ned

Dela
Det saknas reglering för privat hyrda lägenheter för riksdagsledamöter, skriver Björn Ericson i sitt beslut.

Överåklagare Björn Ericson har beslutat att lägga ned förundersökningen som gäller kostnadsersättningar för Håkan Juholts hyreslägenhet.

"För att ett straffrättsligt ansvar ska kunna utkrävas förutsätts att upplysningsskyldigheten tydligt framgår av regelverket eller att det finns en fast och utvecklad praxis som de enskilda ledamöterna informerats om."

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Elva personer åtalas för inblandning i grova bedrägerier mot äldre i Stockholm28.3.2025 11:31:55 CET | Pressmeddelande

Åklagaren har i dag åtalat elva personer mellan 17 och 36 år för inblandning i ett omfattande bedrägeriärende. Sammanlagt ingår 25 grova bedrägerier, sex inbrottsstölder och tio försök till grova bedrägerier. Ett skäl till att utredningen kommit så långt är ny lagstiftning som ger utökade möjligheter att använda hemliga tvångsmedel för utredning av grova bedrägerier som begåtts med hjälp av elektronisk kommunikation.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye