Åtal för mord m.m. i Råslätt
En 58-årig man och hans 22-åriga son åtalas för mord. En 51-årig kvinna åtalas för underlåtenhet att avslöja mord. De åtalade förnekar brott.
Offret var en 42-årig serbisk medborgare, på tillfälligt besök i Sverige. Han sköts till döds med två skott i 56-åringens lägenhet.
- Vår uppfattning är att motivet till gärningen var en konflikt om pengar, säger kammaråklagarna Anders Brokelind och Adam Rullman.
Huvudförhandling inleds i Jönköpings tingsrätt den 8 maj 2016 kl. 09.00 och beräknas pågå i sex dagar. Tingsrättens målnummer: B4155-16.
Kontakt
Kammaråklagare Anders Brokelind, 010-562 59 83
Kammaråklagare Adam Rullman, 010-562 59 73
Tillgängliga per telefon kl. 13.00 - 14.00.
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Ny tid för dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:43:48 CET | Pressmeddelande
Nytt utskick på grund av ändrad tid för dom. Den 23 december kl. 11 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 22 december kl. 14 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Två kvinnor har begärts häktade för bl.a. medhjälp till mord i Oxie – uppdaterat med plats20.12.2025 10:48:34 CET | Pressmeddelande
Två kvinnor i tjugoårsåldern har i dag begärts häktade misstänkta för medhjälp till mord samt försök till medhjälp till mord i tre fall i Oxie i Malmö fredagen den 12 december. Åklagaren är tillgänglig för media på telefon i eftermiddag efter att häktningsförhandlingarna avslutats.
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
