Åklagarmyndigheten

En man anhållen misstänkt för mord i Strömstad

Dela
Jouråklagare har under natten anhållit en person i 35-årsåldern på sannolika skäl misstänkt för mord i Strömstad.

En avliden person påträffades utomhus strax söder om Strömstad under fredagskvällen Den avlidna personen är inte identifierad. Platsen där personen anträffades har under natten undersökts av polisens tekniker. En man i 35-årsåldern grepsianslutning tillfyndplatsen och han anhölls under natten av jouråklagare, på sannolika skäl misstänkt för mord. När mannen fått en offentlig försvarare kommer förhör att inledas. Senast på tisdag klockan 12 ska åklagaren fatta beslut om en eventuell häktningsframställan.

På grund av förundersökningssekretess kan ingen ytterligare information lämnas i nuläget.

Presstjänsten010-562 50 20

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye