Påminnelse om pressträff - åtal i ärende om mord och granatkastning i Katrineholm
Brotten har begåtts under perioden juli 2014 -- maj 2017. Bland annat omfattar åtalet ett mord där en person den 14 maj 2017 sköts till döds utanför Östra skolan i Katrineholm. Brottsrubriceringen anstiftan till allmänfarlig ödeläggelse avser en handgranatsattack mot polisstationen i Katrineholm den 1 januari 2017.
Fem personer är häktade, totalt är tio misstänkta för olika delar av brottsligheten.
Under pressträffen redogör åklagare och polis för den omfattande utredningen.
Tid, plats och anmälanPressträffen äger rum på Clarion Collection Hotel Kompaniet, Folkungavägen 1A, Nyköping fredag den 26 januari klockan 14. Anmäl dig till kommunikation@aklagare.se senast torsdag den 25 januari klockan 9.
Medverkande:Robert Eriksson, förundersökningsledare och chefsåklagare Johan Levin, polismästare och chef för utredningsenheten polisregion ÖstLars Liewenborg, kommissarie och chef för grova brott i Nyköping/Katrineholm
Tillfälle för enskilda intervjuer kommer att erbjudas i samband med pressträffen. Åklagaren kommer inte att ha möjlighet att göra intervjuer inför förhandlingsstarten på annan tid än på pressträffen.
De nio stämningsansökningarna i pappersformat kommer att finnas på pressträffen till de redaktioner som anmält sitt deltagande. Kontakta Nyköpings tingsrätt för förundersökningsprotokoll på utredningen i digital form, B1456-17@dom.se
Målnummer i Nyköpings tingsrätt: B 1456-17.
Preliminärt inleds huvudförhandlingen i tingsrätten måndag den 12 februari med 25 inplanerade förhandlingsdagar som avslutas fredag den 13 april.
Kontakt:Linda Wangström, polisområdeskommunikatör 010-566 79 56Annika Collin, pressansvarig Åklagarmyndigheten 010-562 50 15
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom i mål om egenmäktighet med barn i bland annat Mellerud17.12.2025 14:40:00 CET | Pressmeddelande
Hovrätten för Västra Sverige meddelar torsdag den 18 december kl. 11 dom i ett mål där två kvinnor och en man åtalades för att ha undanhållit elva barn från myndigheterna i de tre kommunerna Karlstad, Alvesta och Växjö.
Lägesrapport i ärende om bl.a. mord i Oxie16.12.2025 14:46:45 CET | Pressmeddelande
I fredags kväll skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. Åklagaren lämnar en kort lägesrapport.
Åklagares tillgänglighet i ärende om förgiftning på sjukhus15.12.2025 16:25:19 CET | Pressmeddelande
Kammaråklagare Emma Häggström är tillgänglig på telefon i dag kl. 16.30-17.
Anmälan till Uppsala tingsrätt om förgiftning på Akademiska sjukhuset - uppdaterad med tidpunkt15.12.2025 10:37:01 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag anmält till tingsrätten att hon anser att misstanken mot den häktade kvinnan nu når upp till sannolika skäl samt att brottsmisstanken bör rubriceras om till försök till mord.
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
