Åtal för mordbrand, mord och försök till mord
De gärningar åtalet gäller begicks mellan den 16 juli och den 2 augusti 2018 i Rotebro i Sollentuna. Den person som nu åtalas anhölls och häktades redan i augusti 2018.
– Jag menar att det kan styrkas att den häktade mannen, som tidigare tjänstgjort som flygvärd, anlagt bränder i bostäder och att han gjort det med uppsåt. Samtliga brott som åtalet omfattar handlar om bränder anlagda i bostäder som mannen haft indirekt koppling till via en nära anhörig. Till följd av gärningarna dog en 58-årig kvinna den 16 juli 2018 och en 72-årig rörelsehindrad kvinna riskerade att dö vid branden den 2 augusti 2018, säger kammaråklagare Ashraf Ahmed.
– Anledningen till att bränderna rubricerats som grova brott är för att de anlagts nattetid i bostäder där personer legat och sovit, att en person dog och en annan riskerade att dö samt för att bränderna inneburit fara för andra människors liv och hälsa. Dessutom har de medfört skada i mångmiljonklassen av annans egendom.
Målet är omfattande och förhandlingen förväntas ta ca 12 dagar i tingsrätten. I målet finns 16 målsäganden varav merparten kommer höras i tingsrätten. Vidare förväntas ett 30-tal vittnesförhör att äga rum, bland annat från en mängd experter från bl.a. Polismyndigheten, brandförsvaret och andra experter som analyserat bränderna.
Målnummer vid Attunda tingsrätt: B 7575-18.
Beställning av kopia av förundersökningsprotokoll kan ske hos polisen, Grova brott
Region Stockholm/Område Nord, kriminalinspektören Jacob Van-Rooij, 070-910 11 05
Kontakt
Kammaråklagare Ashraf Ahmed vid Norrorts åklagarkammare i Stockholm är tillgänglig för media kl. 13-15 i dag onsdag den 27 mars, 010-562 61 85.
Kontakter
Presstjänsten
Tel:010-562 50 20Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två kvinnor har begärts häktade för bl.a. medhjälp till mord i Oxie – uppdaterat med plats20.12.2025 10:48:34 CET | Pressmeddelande
Två kvinnor i tjugoårsåldern har i dag begärts häktade misstänkta för medhjälp till mord samt försök till medhjälp till mord i tre fall i Oxie i Malmö fredagen den 12 december. Åklagaren är tillgänglig för media på telefon i eftermiddag efter att häktningsförhandlingarna avslutats.
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande
I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.
Rättegång om tivoliolycka har avslutats18.12.2025 08:15:28 CET | Pressmeddelande
Rättegången om olyckan på Gröna Lund sommaren 2023, där bland annat en person omkom, avslutades i går den 17 december. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
