Premiär för Lidl på Råå
11.4.2019 15:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Lidl expanderar i hög takt med målet att ha 200 butiker år 2020. Samtidigt som Lidl söker fler lägen över hela landet, öppnar nya butiker på löpande band. Förutom torsdagens öppning på Råå, öppnade butiker i Caroli i Malmö i februari, den 21 mars i Solna Centrum och den 28:e mars i Vårby och Strängnäs. Under våren öppnar även butiker i Kungsbacka, Huskvarna och Kista.
- Helsingborg är en viktig stad för Lidl och det känns fantastiskt att äntligen öppna vår tredje butik på Råå, en viktig knytpunkt för många i Helsingborg, säger Sebastiano Sacilotto, Försäljningsdirektör Lidl Sverige.
Butiken har en försäljningsyta på 1 100 kvadratmeter stor och lokalen har anpassats efter Lidls nya butikskoncept. Kunderna möts av en ljus och luftig butik med en stor bake-off med nybakat bröd och ett fräscht frukt- och grönt-torg. Genom smart logistik minskas antalet transporter till och från butiken. Detta innebär att varor till livsmedelsbutiken endast behöver en leverans per dag, något som medför mindre utsläpp och bullerstörningar då alla varor transporteras i samma bil. 100 procent av livsmedelskedjans transporter drivs dessutom av förnybara bränslen.
Lidls sortiment präglas av hållbarhet med en hög andel miljömärkta och etiskt märkta varor. Lidl är idag en av de aktörer vars försäljning av ekologiska produkter ökar mest och under 2018 växte även det ekologiska sortimentet med 75 procent. Under 2019 är Lidl först i Sverige med att ställa om till 100 procent Fairtrade-märkta bananer i samtliga butiker.
Nyckelord
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder





Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl Sverige satsar långsiktigt på svensk ishockey och förlänger som Official Fresh Food Partner13.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige fördjupar sitt engagemang för svensk ishockey och hälsosamma livsstilar genom att teckna ett avtal som förlänger samarbetet med Svenska Ishockeyförbundet med ytterligare fem år. Därmed fortsätter satsningen på allt från Tre Kronors Hockeyskola upp till landslag fram till 2031.
Full pott för Lidls klyftpotatis8.5.2026 08:00:00 CEST | Nyheter
När Svenska Dagbladet testade fryst klyftpotatis fick Lidls variant från det egna varumärket Harvest Basket full pott – och utsågs till bäst i test. Med betyget 6 av 6 hyllades klyftpotatisen av panelen, som bland annat lyfte att “Lidl bjuder på riktigt krispiga potatisklyftor med en förvånansvärt mjuk och fyllig insida.”
Lidl Sverige summerar rekordår – kraftig ökning i omsättning och resultat28.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med ett rörelseresultat på 302 miljoner kronor når Lidl Sverige en historisk milstolpe. Omsättningen växte med 4,5 procent till närmare 20 miljarder kronor, vilket befäster bolagets position som en etablerad kraft på den svenska marknaden. Överskottet återinvesteras nu för att säkerställa marknadens lägsta priser och nå målet om 300 butiker.
Efter Europasuccén – nu kommer Monsieur Cuisine till Lidl Sverige24.4.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vecka 18 lanserar Lidl sin avancerade köksassistent, Monsieur Cuisine Smart, ett flaggskepp under varumärket Silvercrest. Med fokus på att göra livet enklare erbjuder den multifunktionella köksassistenten hela 23 funktioner till ett oslagbart pris. Maskinen, som redan gjort succé i Europa, kostar 4999 kronor och kommer att finnas i ett begränsat antal i samtliga svenska Lidl-butiker.
Nu är Lidl tillbaka i Mora16.4.2026 10:52:58 CEST | Pressmeddelande
Lidl är tillbaka i Mora med marknadens bästa priser på livsmedel*. I dag öppnar den nya butiken på handelsplatsen Noret – den andra i Sverige med kedjans senaste butikskoncept.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
