Vänsterpartiets program för klimaträttvisa
Vänsterpartiet kräver nu att regeringen tar fram en plan för ett fossilfritt Sverige. Vänsterpartiet har redan nu konkreta förslag, också för att få ett fossilfritt Europa.
- Regeringen äventyrar klimatomställning med sin ojämlikhet. Det måste vara de med mest pengar som gör mest. Den som flyger mest ska betala mest. Den som har råd att äga många bilar och ta helikoptern till skärgårdsön måste förändra sin livsstil mest. Då duger det inte att regeringen väljer att sänka värnskatten, lägga ner statlig verksamhet i glesbygden och inte värnar om att vanligt folk får anständiga villkor när de blir sjuka, arbetslösa eller går i pension, säger Jonas Sjöstedt.
För Vänsterpartiet kommer alltid jämlikheten först. Och utan jämlikhet kommer vi inte kunna genomföra de stora reformer som krävs för att klara av att vända utvecklingen för klimatet.
- Den ekonomiska elitens sätt att leva förstör vårt klimat. Vi vill ta bort skattebefrielsen på flygbränsle och satsa på snabbspår för tåget till Berlin. När vi ställer om för klimatet ska vi göra det jämlikt. Vänsterpartiet har en politik för jämlikhet och att vi ser det som en förutsättning för att kunna genomföra den tuffa politik som krävs för att göra oss fossiloberoende. Den förändringen är bara möjlig att genomföra om vi samtidigt minskar inkomstklyftorna och gör det möjligt att leva i hela landet, säger Jonas Sjöstedt.
Kontakter
Jessica Nordh, pressekreterare för Jonas Sjöstedt, 073-0762290
Vänsterpartiets presstjänst, 070-6200064 (obs ej sms)
Dokument
Om
Följ Vänsterpartiet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet
Nooshi Dadgostar till Växjö13.5.2025 09:42:23 CEST | Pressmeddelande
Nu på onsdag den 14 maj besöker Nooshi Dadgostar Växjö för att ta del av hur det politiska samarbetet fungerar i styret mellan Vänsterpartiet, Socialdemokraterna, Miljöpartiet och stödpartiet Centerpartiet. Besöket är ett led i partiets förberedelsearbete inför att sitta i regering efter valet 2026. Under dagen kommer Nooshi Dadgostar att besöka Kulturskolans avgiftsfria verksamhet i Araby och delta i undervisningen. Här blir det dessutom mellis i parken utanför med lådcykel och fika med mera. Hon träffar också det politiska styret i Alvesta och Växjö. Med på besöket är också Illyas Hassan, ordförande för politikprojektet Förorten i framtiden. Schema för dagen 10.35 Fika med Alvesta kommunstyre på kommunhuset i Alvesta 11.45 Lunch med kommunalråd från Växjös styre i Växjö. 13.45 Verksamhetsbesök Centrumskolan/Kulturskolan: Kulturskolans avgiftsfria verksamhet i Araby. Träffa personal och elever, delta i undervisning. 14.30 Mellis på Araby: Vi träffar folk i parken utanför med lådcykel
Nooshi Dadgostar besöker Växjö12.5.2025 14:50:46 CEST | Pressmeddelande
Nu på onsdag den 14 maj besöker Nooshi Dadgostar Växjö för att ta del av hur det politiska samarbetet fungerar i styret mellan Vänsterpartiet, Socialdemokraterna, Miljöpartiet och stödpartiet Centerpartiet. Besöket är ett led i partiets förberedelsearbete inför att sitta i regering efter valet 2026.
Pressträff med Nooshi Dadgostar5.5.2025 16:27:58 CEST | Pressmeddelande
Välkommen på pressträff med Nooshi Dadgostar, partiledare, och Ida Gabrielsson, ekonomisk-politisk talesperson. Med anledning av den särskilda debatten om matpriserna som hålls i kammaren kl. 13.00, så presenterar Vänsterpartiet en nytt förslag för att sänka matpriserna och stärka konkurrensen på matmarknanden.
Vänsterpartiet föreslår lovpeng till barnfamiljer1.5.2025 11:49:09 CEST | Pressmeddelande
När Nooshi Dadgostar förstamajtalade under arbetarrörelsens gemensamma firande i Hultsfred presenterade hon ett nytt politiskt förslag för att täppa igen hålen i familjernas ekonomi: En lovpeng på 5000 kronor per barn och år som är permanent och som ska gå till alla barnfamiljer.
Nooshi Dadgostar talar i Hultsfred på 1 maj30.4.2025 11:28:28 CEST | Pressmeddelande
I år kommer Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar att hålla sitt 1 maj-tal i Hultsfred. Hon är huvudtalare under Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och LO:s gemensamma firande. I samband med talet kommer Nooshi Dadgostar presentera en nyhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum