Uppsala stadsteater

»Vita lögner«, Johan Ståhls one-man-show till Uppsala stadsteater

Dela
70 minuter close-up magi med Johan Ståhl.

Vacklar Lögner spelas på Uppsala stadsteater, Stora scen, 20-23/2, 26/2 - 2/3 och 5 - 7/3, 2019. 

Att få uppleva magi på riktigt nära håll är en underbar upplevelse där naturlagarna tycks upphävas framför våra ögon. I den här föreställningen är det ingen stor scen, inga videoskärmar, inga scenarbetare, inga medhjälpare. Det är en trollkarl och hans publik, och det är magi på riktigt nära håll.

Johan Ståhl är en mångfaldig vinnare av priser i close-up magi med troféer från London, Peking, Köpenhamn och Las Vegas. Här använder han sig av fingerfärdighet och psykologiska principer och bjuder in oss i en magisk värld där allt tycks vara möjligt.

En värld av enbart vackra lögner.

Delar av showen fortsätter efter gästspelet i Uppsala till Hollywood och The Magic Castle.

Kontakt:

Johan Ståhl
+46 (0)70 438 70 30
info@johanstahl.se

Elisabeth Wennerström, 
Presskontakt
+46 (0)730 711 222
elisabeth.wennerstrom@uppsalastadsteater.se

Kontakter

Om

Uppsala stadsteater
Uppsala stadsteater



Uppsala stadsteater är Sveriges tredje största stadsteater. Vår vision är att skapa omvälvande scenkonst av högsta kvalitet som berör och utmanar i nuet och in i framtiden. Vi har också ett löfte: att beröra bortom föreställningen.

Repertoaren är bred och innehåller klassiker såväl som innovativ scenkonst, komedi och bråddjup dramatik för publik i alla åldrar.

Följ Uppsala stadsteater

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Uppsala stadsteater

Våren 2026 på Uppsala stadsteater18.11.2025 10:06:56 CET | Pressmeddelande

I dag släpper Uppsala stadsteater biljetter till vårens repertoar som är Rikard Lekanders första som teaterchef och vd. Den mardrömslika mordsagan Macbeth inleder säsongen på Stora scenen, därefter spelas Bonnie & Clyde – en musikal om världens ökändaste kärlekspar. Våren bjuder även på en nyskriven svart komedi om syskonrelationer, en nydramatisering av Studie i mänskligt beteende av Lena Andersson, och 10 år efter attentatet på gayklubben Pulse i Orlando har Johan Hilton omarbetat sin bok till pjäs. Biljetterna släpps 18 november klockan 14.00.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye