Magdalena Andersson: ”Att skuldbelägga kvinnor är inte feminism”
I en intervju med Katrine Marçal för EFN Ekonomikanalen berättar socialdemokratiska finansministern Magdalena Andersson om feminism och brister i samtida debatter. Hon tycker att diskussioner om jämställdhet borde fokusera på strukturer och inte personliga val.
Finansministern anser att diskussioner om lägre lön och pension samt sämre karriärmöjligheter inte kan tillskrivas det personliga ansvaret; ojämställdhet uppstår när det finns etablerade defekta strukturer i samhället. Att fler kvinnor deltidsarbetar, har sämre löner när de jobbar inom hemtjänsten och utsätts för misshandel handlar inte om dåliga val. Problemet är grundläggande strukturer som måste erkännas och bekämpas, menar hon.
Magdalena Andersson ser med oro på den utveckling som skett genom en ny form av feminism som väljer att skuldbelägga kvinnor.
”Att skuldbelägga kvinnor är inte feminism”, säger finansministern.
När det gäller det svenska politiska samhället ser Magdalena Andersson ett fortsatt behov av en vänster-högerskala och hon vill se ett starkare samarbete mellan Socialdemokraterna och fackförbundsrörelsen. Hon tycker att det är viktigt att övertyga LO-arbetare om att en stark socialdemokrati behövs för att bättre driva rättvisefrågor i Sverige.
Se hela inslaget här (21:34 min, nytt fönster)
Nyckelord
Bilder
Länkar
Om
EFN Ekonomikanalen sprider kunskap om ekonomi. Vi vänder oss till den ekonomiintresserade allmänheten. Kanalen är rikstäckande, alla våra inslag och program är reklamfria och det kostar ingenting att ta del av våra program, reportage och intervjuer. Kanalen har utsetts till Sveriges bästa ekonomikanal fem år i rad, senast 2021. EFN Ekonomikanalen drivs av en oberoende redaktion och ägs av Handelsbanken.
Vi finns på EFN.se och i sociala medier.
Följ EFN Ekonomikanalen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EFN Ekonomikanalen
Kielos exklusivt hos EFN från 20264.12.2025 09:17:35 CET | Pressmeddelande
EFN och Katrine Kielos utökar samarbetet. Från och med årsskiftet är EFN det enda mediehuset i Norden som har Katrine Kielos som skribent och programledare. Det betyder att hennes populära krönikor från och med nästa år börjar publiceras på EFN.se och i EFN Finansmagasinet.
Generation Skuldsatt säsong två – Magdalena Kowalczyk gräver vidare i överskuldsättningen10.11.2025 09:05:00 CET | Pressmeddelande
I andra säsongen av Generation Skuldsatt fortsätter Magdalena Kowalczyk djupdyka i Sveriges skuldmaskineri. Med unika vittnesmål både inifrån branschen, men också från djupt skuldsatta människor, visar hon baksidan av ett Sverige där överskuldsättning blivit vardag.
EFN gör specialprogram om Nobelprisens betydelse för ekonomin: ”Aldrig varit viktigare”13.10.2025 10:34:59 CEST | Pressmeddelande
EFN presenterar två fördjupande program om årets Nobelpris under ledning av Anders Kraft och Niklas Ekdal. Fokus ligger på pristagarna, deras upptäckter och vad de betyder för vetenskapen, samhället – och ekonomin.
Anders Hägerstrand har tillträtt som chefredaktör för EFN15.9.2025 14:10:22 CEST | Pressmeddelande
Anders Hägerstrand har nu tillträtt som chefredaktör och ansvarig utgivare för EFN Ekonomikanalen och Finansmagasinet.
Pontus Samimian Johansson klar för EFN: ”Oerhört skicklig reporter”19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
EFN Finansmagasinet stärker upp nyhetsbevakningen ytterligare. Nu är Affärsvärldens reporter Pontus Samimian Johansson klar för EFN.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
