Nytt samarbete mellan E.ON och McDonald’s underlättar elbilsresan genom Sverige

Från och med sensommaren blir det möjligt att ladda batterierna på ännu fler platser i Sverige då E.ON börjar installera snabbladdningsstationer på McDonald’s restauranger. Malmö, Helsingborg och Strängnäs är först ut och fler platser kommer att följa.
– Vi är mycket glada över vårt samarbete med McDonald’s. Det starkaste verktyget som finns i att skynda på omställningen till förnybara drivmedel är partnerskap; det är då genomslagskraften blir bäst, säger Mattias Vendel, programansvarig inom eMobility Nordic på E.ON.
Laddstolparna, med effekter på upp till 50kW, gör det möjligt att ladda de flesta batterier på 20–30 minuter vilket gör långresor i elbil till en realitet, utan att man behöver oroa sig för att elen i bilen ska ta slut.
Riksdagen har satt som mål att den svenska fordonsflottan ska vara fossilfri 2030. Fortsatt utbyggnad av laddinfrastrukturen för elbilar är en av förutsättningarna för att det ska vara möjligt.
McDonald’s installerade den första laddstolpen redan 2009 och erbjuder elbilsburna gäster att ladda batterierna på ca 40 restauranger i Sverige. Att ladda bilens batterier i samband med att gästerna laddar sina egna batterier är populärt och i år har användandet av laddarna mer än fördubblats jämfört med 2018.
– McDonald’s bestämde sig redan för 10 år sedan att satsa på laddstolpar och bidra till omställningen till eldrivna fordon. Våra restauranger är placerade där människor passerar, det är upplyst och öppet sent, det är enkelt att ta något att äta eller en god kopp kaffe, och elen är alltid förnybar. Det känns fantastiskt roligt att starta upp samarbetet med E.ON och fortsätta utbyggnaden av laddinfrastruktur runt om i landet, säger Henrik Nerell, presschef McDonald’s Sverige.
Kontakter
Pernilla SchougKommunikationschef E.ON Energilösningar
Tel:+46 70 655 14 85pernilla.schoug@eon.seBilder
Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Fossilfria maskiner i Malmös fjärrvärmeprojekt – E.ON och Akea i nytt hållbart samarbete17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alla nya fjärrvärmeprojekt som E.ON bygger i Malmö ska genomföras med fossilfria maskiner och transporter. Det står klart när E.ON och ramavtalsentreprenören Akea nu är överens om att samtliga ramavtalsprojekt i Malmö ska drivas på HVO100, ett förnybart drivmedel som minskar koldioxidutsläppen med omkring 80 procent.
I dag invigdes ny ultrasnabb laddstation i Hultsfred – knutpunkt för elektrifiering av tunga skogstransporter16.12.2025 13:48:00 CET | Pressmeddelande
Hultsfred tar i dag ett viktigt steg för elektrifieringen av tunga transporter. E.ONs nya ultrasnabba laddstation ger skogsindustrin och regionala företag den infrastruktur som krävs för att ställa om från fossila bränslen till eldrift.
E.ON levererar flexibilitet till Svenska kraftnät – värmepumpar stabiliserar elnätet och sänker värmekostnader16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har genomfört sina första flexibilitetsleveranser till Svenska kraftnät från Sjölunda värmeverk i Malmö och Högbytorp kraftvärmeverk i Upplands-Bro. Genom att styra stora värmepumpar och ångturbiner upp och ned vid behov kan E.ON bidra till att balansera elnätet, samtidigt som fjärrvärmen produceras mer kostnadseffektivt.
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

