Stiftelsen Skansen

Fler artister till Allsång på Skansen

Dela
Med fem program kvar av säsongen har SVT bjudit in fler artister till Allsång på Skansen. Smith & Thell kommer att medverka i program fem, den nederländske ESC-vinnaren Duncan Laurence i det sjätte programmet och Lukas Graham och Sissel Kyrkjebø i säsongens sista program. Men redan i morgon, 16 juli, kommer den tidigare Allsångsprogramledaren Anders Lundin.
Artister på allsång. Foto: SVT
Artister på allsång. Foto: SVT

- Vi tycker att det är jätteroligt att kunna bjuda publiken på ännu fler artister till våra program i sommar och extra roligt med världsaktuella Lukas Graham, säger Per Rådelius, projektledare för Allsång på Skansen.

Program 4, tisdag 16 juli kl 20.00
Molly Sandén
Ann-Louise Hanson 
Bishara 
Lamix featuring Ant Wan 
Anders Lundin 

Program 5, tisdag 23 juli kl 20.00
Sven-Ingvars 
Åkervinda
Imenella featuring Newkid 
Smith & Thell

Program 6, tisdag 30 juli kl 20.00
Maxida Märak 
Orup 
Adrian Angelico 
Icona Pop

Program 7, tisdag 6 augusti kl 20.00
Miriam Bryant
Oscar Stembridge 
Janice 
Philip Jalmelid med ensemble från Så som i himmelen 

Allsångsscenen är din med Miriam Bryant sänds tisdag 6 augusti kl 21.00

Program 8, tisdag 13 augusti kl 20.00
Gammal 
Norlie & KKV
Lukas Graham 
Sissel Kyrkjebø 

Bilder

Artister på allsång. Foto: SVT
Artister på allsång. Foto: SVT
Ladda ned bild

Om

Stiftelsen Skansen
Stiftelsen Skansen
Djurgårdsslätten 49-51
115 21 Stockholm

08 - 442 80 00http://www.skansen.se/sv

Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.

Följ Stiftelsen Skansen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen

Skansen lämnar Djurgården för en dag – firar Biologiska mångfaldens dag i Akalla by6.5.2025 07:50:00 CEST | Pressmeddelande

Lördagen den 24 maj deltar Skansen i Stockholm stads firande av Biologiska mångfaldens dag i Akalla by – ett arrangemang som belyser naturens mångfald genom kunskap, aktiviteter och upplevelser för hela familjen. Initiativet sker i samverkan med Världsnaturfonden WWF och markerar en särskild satsning där Skansens publika verksamhet tillfälligt flyttar utanför parken.

Jazz på Skansen 2025 – Claire Martin, Champian Fulton och Lill Lindfors28.4.2025 07:50:00 CEST | Pressmeddelande

Nu är ytterligare fem liveakter klara för Sollidenscenen på Skansen. I sommar gästas årets Jazz på Skansen av internationella storheter som Claire Martin och Champian Fulton och svenska legender som Lill Lindfors. Under fem onsdagskvällar firas jazzens bredd, energi och universella uttryck under ledning av Nils Landgren och Hans Backenroth. Samtliga jazzkvällar ingår i entrén till parken.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye