SVA letar efter främmande virus hos fåglar
16.7.2019 13:00:00 CEST | Statens veterinärmedicinska anstalt | Pressmeddelande

– West Nile-virus och Usutuvirus är två närbesläktade myggburna virus, som smittar framförallt fåglar men även andra djur och människa, säger Aleksija Neimane som är forskare vid SVA och ansvarig för det projekt som nu söker efter virusen i Sverige.
– Båda virusen har fåglar som huvudvärd och har en smittcykel där virus cirkulerar mellan fåglar och myggor. Kråkfåglar, trastfåglar och rovfåglar, särskilt ugglor, är mycket känsliga för infektion med dessa virus. Virusen kan döda enstaka fåglar, men kan även ha negativa effekter på hela populationer med fåglar. Andra fågelarter kan smittas och bära på virus men utan att uppvisa symptom.
För hästar kan WNV ge allvarlig sjukdom. Många hästar som smittas av WNV får antingen inga symtom alls eller enbart övergående feber och tillfrisknar då oftast komplikationsfritt. Vissa hästar har dock utvecklat allvarlig sjukdom med neurologiska symtom.
För att förstärka övervakningen och förbättra möjligheten till tidig upptäckt i Sverige har SVA, med medel från Naturvårdsverket, påbörjat projektet för att analysera förekomst av WNV och USUV hos vilda fåglar. SVA ber allmänheten om hjälp med inrapportering av sjuka och döda vilda fåglar genom online-formuläret https://rapporteravilt.sva.se/
– SVA kan också komma att be rapportören att skicka in döda fåglar för analys, säger Aleksija Neimane. Totalt hoppas vi kunna undersöka upp till 200 fall, men vi är helt beroende av hjälp både med rapportering och med att få in fåglar till SVA för undersökning. Projektet pågår året ut.
Fakta om West Nile-virus och Usutuvirus
Båda virusen, som tillhör gruppen flavivirus, smittar framförallt fåglar och kan orsaka sjukdom och dödlighet.
En infektion med West Nile-virus kan hos häst och människor passera helt utan symtom, kan orsaka feber eller influensaliknande sjukdom, och hos en mindre andel utvecklas till svår hjärninflammation. Viruset sprids från vilda fåglar av myggor, men sprids normalt sett inte vidare från häst och människa. Sjukdomen West Nile-feber hos häst regleras av epizootilagstiftningen, vilket betyder att Jordbruksverket kan ta beslut för att hantera sjukdomen.
Usutuvirus anses framförallt farligt för fåglar, men har även visat sig kunna orsaka liknande symptom som WNV hos immunsvaga människor.
Även om döda fåglar skulle påträffas i Sverige, med något av de aktuella virusen, så behöver det inte betyda att själva viruset är etablerat i landet. Flyttfåglar kan ta hit smittan från andra länder.
Mer information
Forskare Aleksija Neimane, tel. 018-67 46 55, aleksija.neimane@sva.se
Riktade studier på fåglar (SVA:s webb)
Nyckelord
Kontakter
Mikael PropstPressekreterare
Tel:018-67 41 11mikael.propst@sva.seBilder

Om
Friska djur – trygga människor. Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, är en expertmyndighet med beredskapsuppdrag. SVA främjar djurs och människors hälsa, svensk djurhållning och vår miljö genom diagnostik, forskning, beredskap och rådgivning. www.sva.se
Följ Statens veterinärmedicinska anstalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Statens veterinärmedicinska anstalt
Ny AI-modell kan identifiera fästingarter till SVA:s övervakning12.11.2025 06:55:00 CET | Pressmeddelande
En AI-modell har tränats med över 15 000 bilder på fästingfynd för att kunna känna igen olika fästingarter. På sikt kan det leda till en mer effektiv övervakning av både inhemska och exotiska fästingarter som kan bidra i arbetet att förebygga spridning av fästingburna sjukdomar. Det visar en studie från bland annat Statens veterinärmedicinska anstalt.
Fågelinfluensaläget försämras snabbt - viktigt att skydda fjäderfän mot smitta27.10.2025 17:33:25 CET | Pressmeddelande
Efter en ovantligt lugn fågelinfluensasäsong har läget nu snabbt förändrats både i Sverige och i närliggande länder. Redan har en svensk hobbybesättning och en kommersiell fjäderfäbesättning drabbats och det är ovanligt tidigt på hösten. Det finns risk för att denna säsong blir värre än på flera år. SVA uppmanar till stärkt smittskydd och ökad vaksamhet.
Första året med appen Trikintest15.10.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Vildsvinsjägare skickar cirka 5 000 prover i månaden för kontroll av trikiner till SVA. För ett år sedan erbjöds de möjligheten med en enklare hantering via en app, Trikintest. Efter ett år är det cirka 41 procent som använder appen.
Ökat antal fiskrapporter stärker SVA:s övervakning4.9.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet rapporter om sjuka, skadade eller döda fiskar, kräftdjur och blötdjur skjuter i höjden. Allt fler hör av sig till SVA med sina fynd – och det ökar kunskapen om hälsoläget i svenska vattendrag.
Verifierade metoder – så stoppas kräftpesten28.8.2025 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
Tre rengöringsmetoder sticker ut som säkra för att stoppa spridning av kräftpest mellan olika vattendrag. Vetenskapliga studier visar vilka metoder som bäst desinficerar utrustning som används vid kräftfiske eller ”vanligt” fiske i vatten med flodkräftor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
